Kalbinizi koruyor, kolestrolünüzü dengeliyor, mide rahatsızlıklarına engel oluyor, teninize iyi bakıyor, saçlarınızı güçlendiriyor... Kısacası size sağlık aşılıyor. Üstelik güzel kokusunu ve lezzetini de esirgemiyor. İsterseniz odanızı bile aydınlatıyor. Zeytinyağı; İtalya, Yunanistan, Türkiye gibi ülkelerde neredeyse kutsal sayılan bir hazinedir. Aslında mutfaklarımızda hazineye dönüşen bir lezzettir zeytinyağı.
Doğanın insana armağan ettiği en değerli besinlerden birisidir zeytinyağı. Bu mucizevi yağın sağlık açısından sunduğu nimetler saymakla bitmez. Çocukluktan yaşlılığa yaşamımızın her döneminde zeytinyağı sağlığımızı birçok açıdan olumlu yönde etkiler. Zeytinyağı sarılıkta çok faydalıdır, karaciğeri çalıştırır, safrayı arttırır, karaciğer ağrılarını keser. İçinde bulunan oleik asit, çocuk emziren kadınlarda bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanması açısından çok faydalıdır. Kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır zeytinyağı.
Zeytinyağlı yemekler, dünyada soğuk başlangıç yemekleri kategorisinde değerlendirilse de, bu sınıflandırmanın Türk mutfağı için tam olarak doğru olduğu söylenemez. Çünkü zeytinyağlıları yemeğin başında ve az miktarda yemek, bizlerin yemek alışkanlıklarına uymaz. Türkiye'de zeytinyağlılar, ana yemekler arasında kabul edilir. Yüzyıllardır, sıcak yaz günlerinde hafif ve serin bir yemek yemek için zeytinyağlılar tercih edilir.
Stok Kodu
9789756155486
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
173
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat