Che Che nin Fidel e veda mektubu;
Fidel,
Dünyanın başka ülkeleri benim mütevazı çabalarımın yardımını istiyor. Ben senin Küba ya olan sorumluluğunun sana imkan vermediği şeyi yapabilirim. Ayrılmamızın zamanı geldi.
Bunu acı ve sevincin karışımıyla yaptığım bilinsin; burada benim kurucu umutlarımın en safını ve sevdiklerim arasında en sevgili olanı bırakıyorum ve beni evladı gibi kabul eden bir halkı bırakıyorum. Bu, benim ruhumdan bir parça koparmaktır. Yeni savaş alanlarında bana vermiş olduğun inancı, halkımın devrimci ruhunu, görevlerin en kutsalı olan nerde olursa olsun emperyalizme karşı mücadele etme görevini yerine getirme duygusunu taşıyacağım.
Başka gökler altında son saatim geldiğinde benim son düşüncem bu halk ve özellikle sen olacaksın. Öğrettiklerin için ve eylemlerimin en son sonuçlarına dek sadık olmaya çalışacağım, örneğin için sana teşekkür ettiğimi, Devrimimizin dış politikası ile her zaman özdeşleştiğimi ve buna devam edeceğimi, sonumun geldiği herhangi bir yerde Kübalı devrimci olmanın sorumluluğunu duyacağımı ve öyle davranacağımı, çocuklarıma ve karıma maddi hiçbir şey bırakmadığımı ve bundan üzüntü duymadığımı, aksine sevindiğimi, onlar için hiçbir şey istemediğimi çünkü devletin onlara yaşama ve eğitim görmeleri için gereken her şeyi vereceğini biliyorum.
Her zaman zafere kadar!
Ya vatan ya ölüm!
Bolivya dağlarında öldürülüşünün üzerinden 38 yıl geçmesine karşın Arjantinli büyük devrimci Ernesto Che Guevara, bütün dünyada emperyalizme ve kapitalizme karşı devrim ve sosyalizm mücadelesi verenlere ilham kaynağı olmayı sürdürüyor.
Emekçilerin, Latin Amerika ve Afrika halklarının emperyalizmin boyunduruğundan kurtuluşu için mücadeleyle dolu bir hayat geçiren Che, insanlığın kurtuluşuna adanmış yaşamı ile kendinden sonra gelen bütün kuşaklara örnek oluyor. Che nin Küba dan Latin Amerika ya, oradan da bütün dünyaya taşımak istediği devrim ateşi yanmaya devam ediyor.
Che nin mücadelesi Latin Amerika da yeşermiş, Sierra Maestra dağlarında filizlenmiş ve Küba devrimi ile vücut bulmuştur. Che, Bir Yalnız Adamın Yolculuğu, Kar Yayınları, Suna Korkmaz, 9789756155318, Migual Suarez
Stok Kodu
9789756155318
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
254
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-11
Çeviren
Suna Korkmaz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat