Türkler ve Yahudiler tarih boyunca hiç karşı karşıya gelmemiş, asırlar boyunca alenen bir düşmanlıkları olmamıştır. Bu yüzden tarih boyunca Türk ve Yahudi ilişkilerinin iyi analiz edilmesi gerekir. Çünkü dünya Yahudiliğinin %92'sini sonradan Musevi olan Hazar Türkleri'nin oluşturduğunu, Katolikliğe dönen Yahudi Benjamin Harrison Freedman ilk kez Ortadoğu ve Doğu Avrupa sorunlarının tartışıldığı konferansta ABD'nin Genelkurmay Başkanlığı binası Pentagon'da alenen dile getirmiştir.

Peki Yahudilerin 19. yy.'da ortaya çıkan Türkçülük sevdasının asıl sebebi neydi? Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu öncesi ve sonrasında bir milliyetçi akım oluşturmak isteyenler Musa'nın Bozkurtları olmayı niçin seçmişlerdi?
İşte bu kitap söz konusu noktada bir çok sorunun cevabını arıyor...
Osmanlı İmparatorluğu'nda Türkçülük akımının doğuşunu en çok tetikleyen eser 1896 yılında Leon Cahun tarafından yazılan 'Asya Tarihine Giriş Türkler ve Moğollar' olmuştu. Türkçülük ve Turancılık hareketine büyük ilham veren bu kitap ile ne amaçlanmıştı?
Serez'li bir hahamın oğlu olan Moiz Kohen Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde hızla büyüyen Türkçülük fikrinin neredeyse bayraktarlığını yapan Tekin Alp miydi?
Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında Türkçü çalışmaları ile öne çıkmış olan Armin Vambery, Yahudi kökenli bir Macar mıydı?
MHP eski genel başkanı merhum Alparslan Türkeş Ahrida Sinagog'undaki Yahudi gençlere niçin Musa'nın Bozkurtları dedi?
Görünüşte Müslüman, gerçekte Musevi olduğu savunulan Ahmet Vefik Paşa ve 'Türk Milliyetçiliği'nin bayraktarlığını üstlenen aynı zamanda 'Kürt Yahudi Dönmesi' olduğu iddia edilen Ziya Gökalp gerçek birer Türkçü müydü?
Ziya Gökalp'in 'Kürtçülüğün Esasları' isimli bir kitabı var mıydı?
'Eski ve Yeni Türkler' eserinin yazarı olan ve düşünceleriyle Atatürk'ü de etkileyen Mustafa Celaleddin Paşa Polanya Yahudisi miydi?
Türk milliyetçisi olması ile övünen Avram Galanti 'Üç Türkiye Başkanı ve Yahudiler' çalışmasında neleri açığa çıkarıyordu?
'Vatandaş Türkçe Konuş' kampanyasını başlatan Yahudi Türkçü kimdi?
İsrail Devleti'ni kuranlar ve yönetenlerin kökenleri 'Hazar Türkleri'ne mi dayanıyordu?
Musa'nın Bozkurtları Yahudi Türk ilişkilerini masaya yatırırken tarihin satır aralarına gizlenmiş ve bu topraklardaki milliyetçilik kavramını tetiklemiş 'Yahudi asıllı Türkçüleri' ve çalışmalarını gün yüzüne çıkarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9786051200002
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
360
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat