Ülkemizde çok tartışılan Yahudilik, Sabatayizm ve Dönmelik meselesini tüm yönleriyle inceleyen Selanik'ten Ne Çıkar?, Yahudilik tarihinin başlangıcını temel alıyor.
22 Temmuz 1626 yılında doğan Sabatay Sevi'nin “Beklenen Mesih“ olarak ortaya çıkması; gerek Yahudi gerekse Türk tarihi açısından dikkat çekici bir olay olarak kabul edilmiştir. Sabatay Sevi'nin Mesih olduğunu ilan etmesinden sonra ise dünyadaki tüm Yahudiler arasında büyük bir tartışma başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu yöneticileri ise topraklarında baş gösteren kargaşayı gidermek için Sabatay Sevi'nin önüne iki tercih koymuş; 'ya hayatına son verilecek ya da Müslüman olacaksın' demiştir. Sevi, bu yaklaşımın ardından Müslüman olmayı kabul etmiş, ardından ise taraftarları ile birlikte Selanik ve diğer şehirlerde Yahudilik'den devşirme yeni bir inanç sistemini gizlice yaymıştır. Zamanla da Sabataycılar -ya da Dönmeler- olarak bilinen bu cemaat, günümüze kadar sürdürülen inançlar manzumesini ortaya çıkarmıştır.
Özellikle Balkanlar ve Selanik, Sabatayist Dönmeler için önem arz eder. Hatta Prof.Dr. İlber Ortaylı, Selanik şehrinin, cemaatin başlıca yerleşim merkezi olduğunu belirterek; Osmanlı'da eğitim hizmetleri ve modernleşmenin önemli taşıyıcılarının Sabataycılar arasından çıktığını kaydeder. Nitekim Mayıs 1901'de Selanik'e vali olan Mehmet Tevfik Bey'de hatıralarında, Feyziye Mektepleri'nden bahseder. Sabataycı gençler eğitmeyi amaçlayan bu okullar, her zaman ideoloji ve dünya görüşü değişikliğini amaçlayan bir politika anlayışı ile hareket eder. Böyle bir okula giden 'Müslüman Türkler'den biri de Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür. Öyleki hatıralarında annesinin geleneksel bir Kuran-ı Kerim okuluna, babasının ise Sabatayist olduğu iddia edilen Şemsi Efendi'nin kurduğu okula gitmesini istediğini anlatır.
Tarihi gerçekleri ortaya koymaktan başka hiçbir amaç taşımayan Selanik'ten Ne Çıkar?, Sabatayizm ve Dönmelik ile ilgili bir çok sorunun cevabını okuyucuyla buluşturuyor!
Atatürk, kendisinin Sabatayist bir Dönme olduğunu iddia
edenlere ne cevap verdi?
Sabataycıların gizli yaşam ritüelleri nelerdir?
Feyziye ve Terakki okulları Selanikte mi kuruldu?
Sefaradlar kendilerine kucak açan Osmanlı İmparatorluğu'na
ihanet etti mi?
Eski ve Yeni Ahit'e göre Selanik'ten çıkacak Mesih kim?
TBBM'de ki Selanikliler kimler?
Sabatay Sevi'nin 18 emri neleri kapsıyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk Şema Israel duasını okur muydu?
Selanik Dönmeleri'nin “Tevrat'ın Türk Evlatları“ ile bağlantısı var mı
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944714860
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
480
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat