“Fenerbahçe'ye Aytaç Paşa'lara (Kara Kuvvetleri Komutanı) gittim. Daha çok o konuştu. 'Şener (Jandarma Genel Komutanı) bizden habersiz darbe planı hazırlatmış. Adı da 'Ayışığı.' Darbede kimin başkan olacağı belirli değil. Hepimize davranışlarımıza göre bir kod adı vermiş. Havacı (Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına) ona destek verdiği için o anlamda, bizler ise sana karşıt anlamda, bana da belli değil anlamda kodlar vermiş. Bu plan GB'nin (Genel Kurmay Başkanlığı) elinde olduğu gibi içlerinden biri tarafından sızdırıldığı için MİT ve hükümetin de elinde varmış.“ (Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in günlüğünden)
Çok partili hayatının, askeri müdahalelerle on yılda bir bölünmesine artık neredeyse alışan Türkiye'de bir ilk yaşandı: Akim kalan darbe hazırlıkları, kamuoyunun gözleri önüne alenen serildi. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, elbette gizli kalmasını planladığı günlüklerinde.
Genelkurmay içindeki darbe heveslilerini ve dönemin şartlarına göre 'yöntem' değiştiren darbe çalışmalarını bir bir anlatıyordu. Ancak Örnek Darbe Günlükleri'nin kendisine ait olmadığını savunsa da mahkeme aynı kanaatte değildi.
Nokta dergisi ve Taraf gazetesinin cesur yayınlarıyla Türkiye gündemi, artık emekli olan paşaların akıl almaz yasadışı faaliyetleriyle çalkalanacaktı. İddialara göre dönemin kuvvet komutanları, bağlı bulundukları Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü bile hiçe sayacak demokrasi dışı teşebbüslere girişmişlerdi.
Milenyum çağında 'halkla ilişkilerin ve Sivil inisiyatiflerin gücünü de keşfeden paşalar, siyasi otoriteyi yok etmek için üniversite rektörlerini, sivil toplum örgütlerini, ekonomik dengeleri ve basını da planlarına dahil edip bunları yönlendirmeye çalışmışlardı. Örneğin: günlüklerinde de belirttiği gibi, 'nabızlarını tuttukları Orgeneraller ve Korgeneraller da dahil olmak üzere', iç bünyelerinde bile darbe isteyen yoktu ve 12 Eylül için belirtilenin aksine, darbe için gerekli şartlar bir türlü 'olgunlaş'mıyordu!
Darbe için değil ama Türkiye'de artık gerçek demokrasi, temiz ve şeffaf siyaset için şartlar her geçen gün olgunlaşıyor artık. Darbe Günlükleri bu gelişime bir katkı sağlamak için kaleme alındı. Gazeteci yazar Aytekin Gezici, dezenformasyonların sisinde süreci sağlıklı takip edemeyenler ve yıllar sonra Türkiye'nin demokrasi sınavındaki bu önemli dönemeç hakkında fikir sahibi olmak isteyecekler için “Darbe Günlükleri'ni, öncesi ve sonrasıyla kaleme aldı.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944714624
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
279
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat