'Halk plajlara hücum etti... vatandaş denize giremiyor!'
İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay
(Ankara'ya çekilen telgraf...)

“Osmanlı'nın Batı'yla münasebetlerinin koptuğunu görmektense, birkaç vilayetini kaybetmeyi tercih ederim“ diyen ünlü Osmanlı paşasını tanıyor musunuz? Peki Osmanlı bayrağına Hıristiyanlığın sembolü olan Haç işaretinin eklenmesini isteyen ve bunu kendisine bağlı askeri kıtaların sancağında uygulayan paşa kimdi?
Halkının Batılılaşma yönündeki değişimi tek başına başaramayacağına kanaat getirip bunun için Osmanlı'nın “uygun bir ülke tarafından işgalini“ öneren ve bu konuda Papa'dan yardım isteyen ünlü zatı hatırlayan var mı?
Peki “Göbeğini kaşıyan adam“ sözünün fikri mimarı kimdi? Ünlü yakıştırma yazıldıktan iki ay sonra nasıl bir anda ilgi odağı haline geldi? “Dağdaki çobanla, benim oyum eşit mesela. Niye?“ diye yakınan ve tüm eleştiri okları üzerine çevrilince canlı yayında ağlamaya başlayan mankenin ismini gayet iyi biliyorsunuz. Peki, mankenin sözlerine kim hangi tepkiyi verdi? Onu kim destekledi, kim eleştirdi?
Osmanlı'nın son günlerinden başlayıp günümüze kadar gelen “halkı küçük görme“ modasının zaman zaman yükselen kıvılcımlarının tekmili birden bu kitapta anlatılıyor. Ve Abdullah Cevdet'den Aysun Kayacı'ya uzanan tarihsel süreçte bu hususta kimler ne inciler döktü ise bir bir yer alıyor.
Çarıklı Erkân-ı Harb'in isyanını bu kitap da okuyacaksınız...
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944714563
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat