HamasTerörmü Yoksa Silahlı Direniş Örgütü Mü' ...

%29
Hamas,Bora Bayraktar
Terör mü yoksa silahlı direniş örgütü mü? İslâmi Hareket demokratik ve ılımlı bir siyasi oluşama mı dönüşüyor?
25 Ocak 2006 gecesi Filistin seçimlerini Hamas'ın kazanması, tüm Ortadoğu'yu saran bir deprem dalgasının öncü sarsıntılarıydı. Arap dünyasında ilk kez radikal İslamcı bir örgüt demokratik seçimle işbaşına geliyordu. HAMAS'ın seçim zaferi bu açıdan İsrail - Filistin sorununu aşan bir öneme sahipti.
Dünya Hamas'ın Filistin topraklarını yönetmesini çeşitli uluslararası ve siyasi manevralarla engellerken, Arap rejimlerinin gelişmeler karşısında sessizliğe bürünmesi olayın farklı bir boyutta algılanmasını sağlamıştı. Ne var ki HAMAS'ın tek sorunu sandıktan çıkmasına rağmen ülkesine hükmedememesinin önünün kesilmesi değildi. Asıl mesele, örgütün kendi içerisinde, aşırılıklarını törpüleyerek, uluslararası sistemle ilişkilerini sürdürüp gerekli adımların atılmasını sağlayacak esnekliğe sahip olup olmadığıydı. Çünkü HAMAS ne kadar değişebilir, İslami Hareket demokrasiyle ne kadar el ele gidebilirdi?
Elinizdeki kitap, Mısırlı Hasan El Benna'nın kurduğu Müslüman Kardeşler örgütünden başlayarak, Filistin topraklarının işgaline karşı zaman zaman “terör“ eylemi olarak nitelendirilebilecek yöntemlerle direnen HAMAS'ı tüm yönleriyle ele alıyor. Barış sürecinden bu yana bölgede araştırmalar yapan Bora Bayraktar, tespit ve izlenimleriyle İslami Hareket'in demokratik dönüşüm potansiyeline ışık tutuyor. Ama daha da önemlisi okuyucusuna Ortadoğu'da demokrasiye uyum sağlayacak, tartışmalı bir kavram olan- ılımlı İslam modelinin ne kadar mümkün olduğu veya olmadığı hakkında da ipuçları veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756054949
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat