AKP’nin Çankayası Kimin Cumhuriyeti?Kimin Cumhuriyeti?

%29
AKP'nin Çankayası,Habil Tecimen
Çankaya, kimine göre fethedilecek, kimine göre ise savunulacak bir “son kale!“ Temsili bir makam olmasına rağmen Türk siyasi hayatına şekil veren hareketlerin ise dönüm noktası...
Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleri her zaman demokratikleşme yolunda ciddi kayıplara sebep olmuştur.
Cumhurbaşkanlığı; seçmen iradesi ile asker-sivil arasında iktidar koalisyonunun önemli bir güç şifresidir. Çünkü yerel politika çevrelerinde, cumhurbaşkanlığı makamının pusulasının yönü ne tarafa yakınsa Türkiye'nin iktidar yönü de “o“ tarafadır şeklinde algılanmaktadır.
Özellikle son cumhurbaşkanlığı seçiminde, makamın işlev ve anlamının yeniden belirlenmesi için verilen mücadele, ulusal bir kavga halini almıştır. Ancak AK Parti iktidarının cumhurbaşkanını seçme isteği, Türkiye'de birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Ve görünen o ki, “son kale“ Türkiye adına birçok kırılma anının da başlangıç noktası olacaktır.
Halkın 22 Temmuz genel seçimlerinde büyük destek verdiği AK Parti iktidarının cumhurbaşkanını seçme sürecinde, taraf olanların tutumlarını belirleyen faktörlerin neler olduğu, cumhurbaşkanlığı makamının askerler ve bürokratlar için neden bu kadar önem arz ettiği sorularının cevabı aslında Türkiye'nin sistematiğinin de deşifresi anlamına geliyor.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944714037
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat