Yılda 30 milyon tona yakın petrol tüketen Türkiye'nin yabancı petrol şirketlerine bağımlılığı giderek artıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ülke gelirleri içinde maden ürünleri nin payı yüzde 44 iken, 2000'lerin Türkiye'sinde bu oran yüzde 1'lere kadar düştü. 2020 yılında ise Türkiye enerji alanında yüzde 100 dışa bağımlı hale gelecek.
Türkiye'de petrol potansiyeli bulunan sahaların ancak beşte birinin araştırıldığı bir durum sözkonusu. ABD'li petrol şirketlerini Türkiye'de petrol aramaya davet eden dönemin enerji Bakanı Serbülent Bingöl'ün, aldığı cevap oldukça manidar: 'Sizde 5 bin metre ve altında zengin petrol yatakları var. Fakat size güvenmiyoruz. Ya İran, Irak örneğinde olduğu gibi petrolü devletleştirirseniz!'
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde toplam 3 bin kuyu delinmişken, A.B.D.'de her yıl onbinlerce kuyu açılmaktadır. Rusya'da ise kuyu sayısı 1 milyondan fazladır. Komşuları İran, Suriye, Irak, Orta Asya ve Karadeniz'in kuzey kıyılarında zengin petrol ve doğalgaz yatakları bulunan Türkiye gerçekten petrol fakiri bir ülke mi? Türkiye'nin 'Petrol Kanunu'nu Yahudi asıllı bir Amerikalı mı yazdı? Hangi ülkeler Türkiye'nin petrol çıkartmasını engellemektedir?
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9799756054467
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat