“Yalanın Kısa Tarihi“ kendine özgü ve eğlenceli bir üslupla yalanın tarihçesini anlatıyor: Tüm zamanların en büyük yalancıları olan filozoflar ve şairlerin gözüyle yöneticilerin, oyuncuların, aktörlerin ve çocukların yalanlarını tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor.
Odysseus, hayatını kurtarmak için söylediği gibi zevk için de yalan söyler. Platon, yöneticilere, halkın yararı için yalan söylemeyi öğütler. Ortaçağ'da yalanın Tanrı buyruğuna yani Kutsal Doğru'ya karşı gelmek olduğu düşünülürdü; meslekleri gereği yalan söyleyen aktörler, hırsızlarla, büyücülerle ve sahtekârlarla birlikte kent duvarlarının dışına gömülürlerdi.
Daha sonra Machiavelli'nin görüşleri, saray beyefendilerinin el kitapları ve “Kandırma Sanatı“nın patlama yapmasıyla birlikte yalan, birdenbire sanat haline geldi. O tarihten itibaren Pinokyo'nun yalanlarıyla büyük yanılsamaları birbirinden ayıran çizgi giderek inceldi. Günümüzde ise sanal gerçekliğin, son zamanların en büyük yalanından başka bir şey olmadığı söylenebilir.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944714082
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
159
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-02
Çeviren
Çiğdem Akçar,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat