'Anlattığım senin hikâyen...' Cemil Meriç
Bu kitap; Sünnîsiyle, Alevîsiyle, Caferîsiyle, Bektâşîsiyle, sağcısıyla, solcusuyla, Atatürkçüsüyle, liberaliyle,
muhâfazakârıyla, Yörüğüyle, Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, kendi hikâyemiz?
Bir millet düşünün ki, 'Horasan Şâhı' olarak tanınan ve Hz.Muhammed'in 8. göbekten torunu olan İmâm-ı Aliyy'ûl Rızâ vesilesiyle İslâmiyet'i kabûl etmiş. Bir millet düşünün ki, yine Hz.Muhammed'in 11. göbekten torunu olan İmâm-ı Hasan'ûl Askerî'ye, 'bizden' mânâsına gelen 'Askerî' adını vererek daimâ ehl-i beyti zâlimlere karşı korumuş.
Bir millet düşünün ki, 'Muhammed, Ali, Hasan, Hüseyin' isimlerini çocuklarına vererek, Hz.Muhammed'in evlatlarını ve torunlarını kendi evlâdı gibi sevmiş. Bir millet düşünün ki, Horasan Mektebi'nde erenler yetiştirerek Yesevî Ocağı'nı kurmuş ardından da Anadolu'yu yurt edinmiş.
Bir millet düşünün ki, Abdalân-ı Rûm (Anadolu Abdalları) ile halkına mânevî rehberlik yapmış. Bir Millet düşünün ki, Gaziyân-ı Rûm (Anadolu Gazîleri) ile serhât boylarında nice fetihler gerçekleştirmiş. Bir millet düşünün ki, Ahîyân-ı Rûm (Anadolu Sanatkârları) ile bu topraklarda ticâreti canlandırmış ve sanata değer vererek, Anadolu'yu yeniden imâr etmiş. Bir millet düşünün ki, Bacıyân-ı Rûm (Anadolu Bacıları) ile nice
katliamların yarasını sarmış ve nice Horasanîler, Mevlevîler, Cevlâkîler, Bektaşîler, Haydarîler, Melâmîler, Kalenderîler, Yesevîler, Bayrâmîler, Ahîler, Alp Erenler ve Gazîler doğurarak bu toprakların asıl anası olmuş.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9799756054528
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
592
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat