Düşman Değiliz: 11 Eylül Ardından Amerikan Milliyetçiliği

%28
Düşman Değiliz,Nurdan Akıner
11 Eylül saldırıları ardından , vitrinleri konuyla ilgili pekçok kitap süsledi. Şimdiye dek yapılan çalışmalar doğası gereği komplocu bir bakış açsınıda içinde barındıran 11 Eylül saldırılarının kim yada kimler tarafından yapılmış olabileceğini sorguladı.
Bu eser “Kim?“ sorusuna saplanıp kalmadan 11 Eylül saldırılarının sonuçları ile medya , insanlık tarihi ve batı tarafından “ötekiler-others“ olarak adlandırılan doğu toplumları üzerine etkisine işaret etmektedir.
11 Eylül saldırılarını izleyen süreçte şiddete şiddetle karşılık vermekten ve öç almaktan bahsedip duran Amerikan anaakım (mainstream) ve şirketleşmiş (corporate) medyasının çizdiği robot resim, ABD'de Müslüman ya da Müslüman olduğu sanılan kişilere karşı düzenlenen önyargılı nefret suçlarını nasıl tırmandırdı?
Müslüman ülke vatandaşları neden ABD havaalanlarında potansiyel suçlu gibi tepeden tırnağa aranıyor?
Diktatörler ve terörist gruplar yüzünden hem savaşların hem de önyargıların kurbanı olanlar kimler?
Afganistan operasyonunda gökten paraşütle inen gazoz şişesi görünümlü bombacıklar kimleri öldürüyor?
Amerikan anaakım ve şirketleşmiş medyasının görmezden geldiği, Irak ve Afganistan üzerindeki radyoaktif kirliliğin boyutları ve komşu ülkeleri tehdit etme riski nedir? Televangelistler kimlerdir? Açıklamalarıyla, İslam dinini merak eden Amerikan halkını nasıl yanılttılar?
Barışçıl bir ulus olan ve kendi toprakları dışındaki askeri operasyonlara sıcak bakmayan Amerikan halkı, oğullarını, kızlarını, eşlerini kaybettikleri savaşlara nasıl ikna edildi?
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9799758658694
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat