Aşkın Öldürdüğü İmparatoriçe Josephine, okurun aklına son satırlarda Aragon'un o ünlü sözlerini tekrar düşürüveriyor: "Mutlu aşk yoktur..."

Aşkın öldürdüğü imparatoriçe Josephine, Fransız yazar Paul Reboux'un kaleminden, imparatoriçelik tacını giymek üzere ilerlerken eteklerini tutan görümceleri tarafından düşürülmeye çalışılan, giyotinden son anda kurtulan ve yılda 500 çift ayakkabı giyen İmparatoriçe Josephine'in yaşamına dair pek çok sırrını okura veriyor. Tarih Josephine'i yargılarken, bazen bir günahkar bazen de hırsları kıtaları aşan Fransız İmparatoru Napoleon'un sevdalısı, sıradan bir kadın gibi davrandı hep.

Sırlarla dolu ve gerektiğinde sevdiği erkek için imparatoriçelik tacından vazgeçecek kadar sağlam bir yüreğe yapılan bir yolculuk aslında bu eserin satır aralarında gizlenen. İlk karşılaştıklarında 'Çizmeli Kedi' adını taktığı Napoleon, tüm gücünü kaybedip Elbe Adası'nın kayalıklarında inatçı bir dağ keçisi gibi başına gelen felaketleri düşündüğü sırada Josephine, aşkından damıttığı zehirle son nefesini veriyordu.

Kendisine bir evlat, bir veliaht veremediği için Josephine'in hayatını acımasızca mahveden imparator, bunun bedelini gücünü kaybederek ödeyecekti. Napoleon'un Elbe Adası'ndan Fransa'ya dönünce Josephine'e dair son sözleri 'O bir Fransızdı, sevmesini bilirdi' olmuştu. Ancak aşk, çoktan Josephine'i öldürmüştü. Bu kitap, Fransa'nın sömürgelerinden birinde, doğan ve gün gelip imparatoriçelik tacını giyen Josephine Tasher de la Pagerie'nin yaşamına nesnel bir bakış açısı sunuyor.
Stok Kodu
9789758658718
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat