Aslında soru çok basit: Bir cımbız, bir dürbün ve bir kibrit kutusuyla bir fili nasıl avlarsınız? Cevabını lafı dolandırmadan verelim: Dürbünü ters çevirip fili küçültür, cımbız ile yakalayıp, kibrit kutusuna koyarsınız! Röportaj yapma sanatı ile bu düşünce arasında bir parelellik arzeder. Elinizde kelimelerden oluşan bir cımbız ile bazen fil gibi kocaman sorunların içine dalar, muhatabınıza sağlı sollu cümlelerle yanaşacak bir çeşit 'av'a girişirsiniz. Hint fakirin sepetten kobrayı çıkarmak için dokunduğu sihirli parmaklar gibi yaklaşmalısınız sorulara. Ya da peşinize binlerce fareyi takıp çekebilecek cazibede olmalı nağmeleriniz.
Yayınlandıktan hemen sonra, zamanın yıpratıcılığıyla zayıflayan, incelen ve silikleşmeye başlayan konuşmalar vardır. Bir de zamanla daha da güçlenen, anlamları daha da derinleşen ve ileriki bir zamanda dönülüp geriye bakıldığında, hem yapıldığı dönemin genel mozayiği içinde, hem de kendi başına anlamını hala diri ve derin tutabilenler...
Bu kitapta yeralan konuşmalar ikinci türe giren türden. Elinizdeki kitabı okurken toplumsal yaşamımızın hemen her kesimine ait önde gelen isimlerin, gerek röpürtajın yapıldığı dönemde, gerekse zamana bakılmaksızın önem arzeden konular hakkında söyledikleri kadar söylemedikleriyle de neleri anlattıklarını göreceksiniz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799758658076
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat