Yoksa Marx Haklı mıydı? (Komünist Manifesto ile Birlikte)

%29
Yoksa Marx Haklı mıydı? (Komünist Manifesto ile Birlikte),Aytekin Gezi
Yaşamakta olduğumuz küresel kriz. Marx´ı haklı mı akardı' Kriz, ´kapitalizm knzı´ mı' Yoksa sadece mali sektörü şişiren yöneticilerin sebep olduğu bir ´yönetim krizi´ mi'
19. yüzyılda ortaya attığı teorilerle sürekli tartışma konusu oldu Kari Marx. Fikirleriyle Sosyalızm´in temellerini atarak, tarihsel, ekonomik, kültürel olarak birçok devrimin fikir babası kabul edildi.
Marx´ın ismi 21. yüzyılda bir kez daha gündemde. Tüm dünyayı bir virüs gibi saran küresel ekonomik krizin ardından çökmenin eşiğine gelen dünya ekonomileri tum dikkatleri tekrar Marx´a ve onun tezlerine çekti. Gerek dünya çapında gerekse Türkiye´de ekonominin nabzım tutan uzmanlar, artık su soruyu yüksek sesle sormaya başladılar; Yoksa Marx haklı mıydı'
Alarko Holding Yönetim Kutulu Başkanı Isak Alaton: "Serbest piyasa ekonomisi artık işlevini yerme getiremiyor mu' Adam Smith öldü sanırım. Çözüm için insanlığın Kari Marx´ı yeniden keşfetmesi mi gerekiyor'" seklinde konuşurken bir tartışmayı da beraberinde getiriyordu. Taha Akyol´a göre ise Marksizm ideoloji olarak olduğu halde Marx´ın bir düşünür olarak hâlâ yaşıyor olması ilginçti. Marx´ın sosyolog yönü hatta 19. yüzyıl kapitalizmine ilişkin analizleri cok önemliydi. Ama Marx´ın kapitalist mülkiyetin sonunun geldiğini iddia ettiği ´Komünist Manifesto´ bugünkü küreselleşmeyi izah edemiyordu.
Ehnizde tuttuğunuz kitap, dünyayı ve Türkiye´yi sarsan ekonomik krizin etraflıca bir panaromasını çiziyor, "Yoksa Marx Haklı mıydı'" krizin şifrelerini çözerken, bir taraftan da Kari Marx´ın hayatından kesitleri ve bugün hala güncelliğini koruyan fikirleri yeniden gün yüzüne çıkarıyor.
Stok Kodu
9789944714693
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat