Bilinmeyen YönleriylerBilinmeyen Yönleriyle Abdülhamid

%25
Abdülhamid,Joan Haslip
31 Ağustos sabahının erken saatlerinde Abdülhamid Topkapı Sarayında padişah ilan edilmek üzere üvey annesinin Nişantaşı'ndaki konağını terk etti. Annesinin hayalleri sonunda gerçek olmuştu. Artık ihtiraslarını tatmin edecekti. Fakat ilk önce milletinin karanlık hali gözlerinin önünde canlandı. Milleti?... Bu öyle bir tabirdi ki, hâlâ kendisine bile yabancı geliyordu. Adının balkan dağlarında ve Arabistan'ın kızgın çöllerindeki çadırların altında yaşayan insanlar tarafından şerefle anılması için, acaba bu insanların emellerini gerçekleştirebilecek miydi?...
Abdülhamid Osmanlı Devletini hasta adam diye adlandırdıkları bir zamanda padişah oldu. Milletini zor durumdan kurtarmak için çok çaba sarf etti. Kimilerine göre iyi kimilerine göre ise kötü olarak anıldı. Ilık bir nisan gecesi saat gece yansını gösterirken arabalar hazırlanmıştı. Solgun yüzlü titrek bir ihtiyar, bir imparatorluğu otuz üç sene idare ettiği sarayın kapısında son defa duruyordu.

Doğruları ve yanlışlarıyla tam otuz üç yıl padişahlık yapan Abdülhamid'in doğumu, çocukluğu, gençliği, özel hayatı, sevdikleri ve sevmedikleriyle bilinmeyen yönlerini bu kitabın içinde bulabilirsiniz.31 Ağustos sabahının erken saatlerinde Abdülhamid Topkapı Sarayında padişah ilan edilmek üzere üvey annesinin Nişantaşı'ndaki konağını terk etti. Annesinin hayalleri sonunda gerçek olmuştu. Artık ihtiraslarını tatmin edecekti. Fakat ilk önce milletinin karanlık hali gözlerinin önünde canlandı.Milleti?... Bu öyle bir tabirdi ki, hâlâ kendisine bile yabancı geliyordu. Adının balkan dağlarında ve Arabistan'ın kızgın çöllerindeki çadırların altında yaşayan insanlar tarafından şerefle anılması için, acaba bu insanların emellerini gerçekleştirebilecek miydi?...Abdülhamid Osmanlı Devletini hasta adam diye adlandırdıkları bir zamanda padişah oldu. Milletini zor durumdan kurtarmak için çok çaba sarf etti.Kimilerine göre iyi kimilerine göre ise kötü olarak anıldı. Ilık bir nisan gecesi saat gece yansını gösterirken arabalar hazırlanmıştı. Solgun yüzlü titrek bir ihtiyar, bir imparatorluğu otuz üç sene idare ettiği sarayın kapısında son defa duruyordu.
Doğruları ve yanlışlarıyla tam otuz üç yıl padişahlık yapan Abdülhamid'in doğumu, çocukluğu, gençliği, özel hayatı, sevdikleri ve sevmedikleriyle bilinmeyen yönlerini bu kitabın içinde bulabilirsiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944300353
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-03
Çeviren
Sevda Dursun
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat