Plevne Meydan MuharebesiBir İngiliz Subayının Anıları

%35
Plevne Meydan Muharebesi,Von Herbert

Liste Fiyatı : 10,00 TL
İndirimli Fiyat : 6,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 6 puan kazanacaksınız)
   6

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Plevne'nin, yerleşim yeri çok küçük bir kasaba olmasına rağmen, hinterlandı çok geniştir. Konumu itibarıyla, Osmanlı Devleti'nin Avrupa topraklarındaki son durak yeri, bu bölgedir.
Türkler açısından büyük stratejik öneme sahip Plevne, bölgenin kilidi gibidir. Ruslar için ise, ''Boğazlara İstanbul'da Ulaşma'' hedefinin anahtarıdır.
Plevne Savaşında, Osman Paşa 360 derecelik bir savunma bölgesini sipere çevirmiş, her yönden gelen Rus saldırılarını püskürterek, Ruslara çok büyük kayıplar verdirmiştir.
Yüzbaşı von Herbert, 1877 yılında Osmanlı Ordusuna gönüllü olarak katılmış, Plevne savaşlarının başından sonuna kadar Türk askeri ile Ruslara karşı omuz omuza savaşmıştır.
Savaşın yangınını yüreğinde hisseden yüzbaşı, yaşadıklarını duygularıyla sentezleyerek bir savaş romanı haline getirmiştir. İngiliz ordusunda da görev yapmış olan Yüzbaşının, her iki orduyu birbirine karşılaştırması, özellikle ilginçtir.
Eserin İngiltere'deki ikinci baskısının önsözünde General Sir Con D. P. Frenc - büyük savaşta İngiliz kumandan, diyor ki: ''Bu kitaptan maddi olarak ne gibi dersler öğrenileceğine işaret ettim. Fakat onun öğreteceği manevi hakikatler de çok önemlidir.
İsteyenin ilginç bir roman, isteyenin de savaş sanatı için bir ders kitabı olarak okuyabileceği bu eser, askeri edebiyatımız için çok değerli bir kazanç olmuştur.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752820234
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
295
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-04
Çeviren
Nurettin Artam,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat