Hiç kuşkusuz tasavvuf deyince akla ilk gelen isimdir, Mevlana.
Tam ve kâmil insan olmak için kendini bilgiye ve ilahi aşka adamış hakikate, kendi varoluşunun engin sırrına erişmiştir. Mevlana'nın yolu, eşyaya boyun eğen insanı, eşyaya boyun eğdiren yaratıcı bir benlik haline getirmek, Yaradan'la zenginleştirip, beka sahibi yapmaktır.
Bu yüzden kişinin yapması gereken en önemli şeyin yaşam içinde hakikate katkısız kendini vermek, onun berrak tecellisine yer açabilmek için nefsin izlerini yok edebilmektir.
Mevlana'nın “Dünya tuza öyle bir tuzak ki, padişahlar, aslanlar bile bir köpek gibi o pisliğin içine düşmüşler, ta boğazlarına dek batmışlardır.“ sözlerinin, içinde yaşadığımız çağdaş insanı değerlerin, doğanın; para, güç, iktidar adına nasıl da her gün yok edilmekte olduğunu anlamamızda eşsiz bir kılavuz olduğunu görüyoruz.
Mevlana'nın yolu maddeye sırt çevirmek ve ondan uzak durmak demek olmamakla birlikte, maddenin tüm yaşamımıza egemen olmasının önünde durabilmek ve ona köle olmamak demektir. Yozluğun pençesindeki çürümeye yüz tutmuş toplumların bu kıldan ince kılıçtan keskin diyebileceğimiz ayrımı görebilmesi, Mevlana'yı anlamada anahlar olmaktadır.
Onun yolu evrenseldir, çünkü dili, dini, ırkı, soyu vs. değil, insanı öne alır. Bu yüzden de her daim yeni, her daim geçerlidir
Zamanlar üstüdür, zamanla sınırlanamaz.
Mevlana “Yüce Eşikten bizi nereye çağırsalar, sonuçta aldatıcıdır.“ der.
Yüzünü Yüce Eşik'e dönmüş bir yazarın kaleminden çıkmış olan bu kitap, yüzünü Yüce Eşik'e dönmek veya bu konuda bilgi edinmek isteyenler için yazılmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944201018
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat