Mustafa Kemal Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur,“ demiş. Bu söz, eğer sağlıklı olursanız, başarılı da olabileceğiniz anlamına gelir. Sağlıklı olmak için de temiz olmalı, beslenmemize özen göstermeli, mikrop ve hastalıklardan korunmak için aşılarınızı olmalı, dinlenmeli, düzenli olarak uyumalı, oyun ve spora vakit ayırmalıyız. Bunları yerine getirdiğinizde ise sizin de sağlam bir vücudunuz ve sağlam bir zihniniz olacaktır.
Elinizdeki bu sağlık kitabını çevrenizdeki bazı eşyaları konuşturarak sizin için yazıldı. Amacımız, sağlığınıza dikkat etmeniz ve onu korumanız için yapmanız gerekenleri sizlere en iyi şekilde anlatmak.
Sevgili arkadaşlar,
Temizlik, sağlığımızın temelidir. Temiz insanlar daha sağlıklı ve güçlü olurlar. Sağlığınız için vücudunuzun temizliğine önem vermeniz gerekir. Beslenme, yalnızca açlığımızı bastırmak ya da canımızın çektiği lezzetli besinleri yemek değildir. Açlığımızı ekmek ve şekerli çayla da bastırılabiliriz ama o zaman beslenmiş sayılmayız. Dengeli beslenme; insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besinlerin yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu besinlerin herhangi biri alınmadığında ya da gereğinden fazla veya az alındığında, büyüyüp gelişemezsiniz ve sağlığınız bozulur. Yedikleriniz sizin en iyi dostunuz ya da en kötü düşmanınız olabilir sevgili arkadaşlar, bunu sakın unutmayın!..
(Arka Kapak)
Pedagogun Notu...
Sevgili çocuklar,
Eminim hepinizin bebeklik fotoğrafları vardır. Fotoğraf albümünüzden annenizin, babanızın ve aile büyüklerinizin olduğu fotoğraflara bir bakın. Onların yüzlerinde, sizin dünyaya gelmenizle birlikte yaşadıkları heyecan ve mutluluk dolu anların izleri vardır. Örneğin; ilk doğum günü, ilk yürüyüş, ilk gülüşünüzün ilk kez anne, baba ya da dede demenizin onları ne kadar mutlu ettiğini görürsünüz.
Siz doğduğunuzda aileniz size bakım ve destek verdi. Siz de ilk günden itibaren büyümeye, gelişmeye başladınız. Doktorlar ve hemşireler de sizin gelişiminizi izleyip denetledi ve kimi zaman da sizlere faydalı öğütler verdi. Etrafınızdaki herkesin amacı sizlerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmenizdir. Şimdi artık büyüdünüz. Şu anda bu kitabı okuduğunuza göre, bebeklik döneminiz geride kaldı. Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürmek artık sizin görevleriniz arasında olmalı.
Meral ve Asya ablalarınız bu görevleri ve üzerinize düşen sorumluluğu size anlatmak için bu kitabı hazırladılar. Onlar şimdi birer anne, sağlıkçı ve eğitmenler... Ama bir zamanlar onlar da sizin gibi çocuktular. Ayrıca çocukları da çok seviyorlar. Eminim, siz bu kitaptaki sağlık ve temizlikle ilgili birçok kuralı biliyor ve uyguluyorsunuzdur. Sağlıklı günler sevgili çocuklar...
Eda Demirbay
Yüksek Pedagog

İçindekiler:
Hijyen nedir?
Köpüklü sabundan elimizi yüzümüzü yıkama dersleri…
Ellerimizle her yere dokunuyoruz...
Süt içmemin yararları...
Beyaz peynirin yararları...
Tahin ve pekmez yiyelim...
Diş fırçasından diş fırçalama dersleri...
Melis'in önlüğünden, giysilerimizle ilgili öğütler...
Buz parçasından, düşen çocuklara öneriler...
Temel Reis'ten ıspanak dersleri...
Alçıdan öğütler...
Meyveler hep bir ağızdan konuşuyor.
Piknikteyiz... Oh, temiz hava, bol gıda...
Ev kazalarından korunmak için evde alınması gereken birtakım önlemler
Arı ve böcek sokmalarına karşı ilkyardım
Dengeli beslenme nedir?
Serkan'ın midesinden zehirlenme ile ilgili notlar...
Aşıdan öğütler
“Mikrop“ adlı bir masal...
Kızılay çadırından Kızılay hakkında bilgiler...
Enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklar...
Saç bakımı
Kulüp çalışmaları...
İlkyardım dolabı arkadaşlarını tanıtıyor...
Bugünkü sağlık dersimizin konusu: Kazalar
Tülin teyzeden göz sağlığıyla ilgili bilgiler...
Kulağa kulak verelim.
Mevsim değişimleri sağlığımızı etkiliyor.
Diş sağlığımız: Kulak, göz, burun konuşur da dişler susar mı hiç?
Melis'in yastığından uyku ile ilgili bilgiler...
Cin Ali sporun ve egzersizin yararlarını anlatıyor.
Hasta ziyaretlerinde sağlık kuralları...
Acil durum telefonu: 112
Sağlıklı beslenme kuralları...
Kuru fasulyeden baklagillerin yararları...
Keloğlan vitaminleri anlatıyor.
Dersimiz: Organlarımız...
Vücudumuzla ilgili bir tekerleme
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944343169
Boyut
200-200
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat