Timur Devrinde Kadis’ten Semerkad’a Seyahat

%15
Timur Devrinde Kadis'ten Semerkand'a Seyahat,Ruy Gonzales De Clavijo
Seyahatnameler sadece bir gezi kitabı değil aynı zamanda dönemlerinin siyasi ve toplumsal yönlerine ışık tutan önemli birer tarihi belgedirler. Seyyah basit bir aktarıcı değildir. Gördüklerini kendi süzgecinden geçirip yorumladıktan sonra aktarır. Bunları yaparken belki farkında olmadan tarihi olgulara öznel bir boyut kazandırır ama bunları yaparken bir taraftan da çok değerli bilgiler aktarır.
İspanyol seyyah Clavijo'nun seyahatnamesi de dönemine ışık tutan bir belge olması nedeniyle önem arz etmektedir. Yaşadığı dönem ise gerçekten mühimdir. Timur Osmanlı Devleti'ne ağır bir darbe vurmuş, imparatorluğunu Marmara Denizi kıyılarından Çin sınırına kadar genişletmiştir. Osmanlı Devleti, fetret dönemi geçirmektedir. Anadolu'da nisbi bir kaos hakimdir. Seyyahımız ise İspanyolların elçisi olarak görevlendirilmiş ve İspanya'dan yola çıkmıştır.
İspanya'dan başlayan yolculuğunda Clavijo dönemin önemli şehirleri olan İstanbul, Trabzon, Erzincan'a uğramış; daha sonra ise bir İran kenti olan Huy'a varmıştır. Sırasıyla Tebriz, Merşhed, Merv ve belh şehirlerini ziyaret eden seyyahımız sonunda Semerkant'a ulaşmıştır.
Geçtiği yerlerdeki izlenimlerini özenle kaydeden Clavijo, mümkün mertebe objektif olmaya çalışmıştır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944321242
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Çeviren
Ömer Rıza Doğrul,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat