Meclis'te Casus Var Bu yapıt, TBMM'nin gizli oturumlarında görüşülen devlet sırlarını yabancı çevrelere aktaran ajanların ve Kurtuluş Savaşı'nı yöneten kadroyu devirip Türkiye'yi sonu belirsiz serüvenlere sürüklemek isteyen bazı grupların öyküsünü içermektedir.
Bugüne dek Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin olumlu nitelikleri, özverisi ve erdemi üzerinde pekçok yazı yazıldı, yapıtlar yayımlandı. Birinci Meclis'in ve meclis üyelerinin sırtlarındaki sorumluluk, katlandıkları yoksulluk öykülerinde hiçbir abartma yoktur. Özverinin ve erdemin en güzel örneklerini vermişlerdir.
Ama ne yazık ki devlet sırlarını yabancılara satacak kadar alçalmış ajanlar, illegal örgütlerle iktidara el koyma hazırlığı içine girmiş, sonunda İstiklal Mahkemesi'ne verilmiş Yeşilorducu milletvekilleri, bu pırıl pırıl insanların arasına sızabilmiştir.
Bu yapıtın en önemli konularından biri de "Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İngiliz ajanları" başlığı altındaki bölümdür. Bu müthiş casusluk olayı, Belleten Dergisi dışında ilk kez bu yapıtla kamuoyuna sunulmaktadır.
Üç buçuk yıllık kısacık bir zaman dilimi içinde geçmiş olan Kurtuluş Savaşı olaylarının bugün hala aydınlanmamış pek çok yönü var. Bireysel de olsa bu araştırma ve inceleme ürünleri, ilerde tüm yönleriyle yazılacak Kurtuluş Savaşı tarihimizin belgelerini oluşturmaktadır.
Bu yapıtıyla yazar, Türk tarihinin en önemli dönemi olan büyük ve kutsal ulusal mücadelemize katkıda bulunmaktadır.
Bu kitap, sırtımızda hala ağırlığını hissettiğimiz sorunların kökenine inebilmek için okumanız gereken çok önemli bir kaynaktır.
(Arka Kapak) Mecliste Casus Var, Sadi Borak, 9789758538157, Kırmızı Beyaz Yayınları
Stok Kodu
9789758538157
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat