5 Haziran 1917'de Angouleme'de doğan, 1968 Mayıs sonrasında yeniden yapılanan Sorbonne'da hocalık yapan Maurice Duverger; şu an doksanına merdiven dayamış gerçek bir pîr-i fani olarak, yapıtlarından, öğrencilerinin sevgisinden, dünyanın dört bir yanındaki okuyucularının saygısından, bilim ve siyaset dünyasının, kısaca dost-düşman herkesin beslediği şükran duygularından oluşan bir zirveden, o anlamaya, kavramaya ve kendi anlayışı çerçevesinde değiştirmeye çalıştığı dünyayı, artık uzaktan seyrediyor.
Toplumsal bilimler, siyaset bilimi ve Anayasa Hukuku alanında yalnızca Fransa'nın değil, kıta Avrupası'nın ABD'nin bilimsel hegemonyasına karşı belli bir kurumsal geleneğinin, yarım yüzyılı aşkındır en büyüklerinden biri, Montesquieu ve Alexis Tocqueville'den beri ünü ve etkisi Fransa sınırlarını aşan ilk siyaset bilimcisidir Duverger.
Çığır açan bir eser olan “Toplumsal Bilimlere Giriş“; her zaman bir başyapıt olma özelliğini sıkı sıkıya korumuştur.
Özgün adında yöntem ön plana çıksa da, çevirmen, yerinde bir içerik uyandırma kaygısından hareketle 'Yöntem Açısından Sosyal Bilimlere Giriş“ başlığını tercih etmiştir. Kitapta yalnızca yöntem sorunları ya da çeşitli araştırma teknikleri değil, bir bütün olarak, toplum bilimlerine yaklaşım sorunları da, üstelik karşılaştırmalı olarak ele alınıp, işlenmiştir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759169091
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
479
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Çeviren
Ünsal Oskay
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat