Savaş Çocukları Öksüzler ve Yetimler

%10
Savaş Çocukları Öksüzler ve Yetimler,Emine Gürsoy Naskali
21. yüzyıl savaş seslerinin eşliğinde tarihe ilk adımlarını attı...
Son yirmi beş yılda Türkiye'de yaşanan iç terör 30 bin cana mal oldu. Şehitler verildi. Geride yetimler kaldı.
Geride bıraktığımız 20. yüzyıl ise, iki dünya savaşının yanı sıra sürgünler, kıyımlar, felaketler görmüş ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine tanık olmuştu. Zamanı gelmeden sönen hayatlar...
Öksüzlük ve yetimliği sınıflandırabiliriz: şehit yetimleri, deprem sonucu öksüz yetim kalan çocuklar, ekonomik sıkıntıların sosyal dokuyu çökertmesi sebebiyle veya alkol bağımlılığı gibi psiko sosyal sebeplerle çocuklarına bakamayan ailelerin çocukları, yani aileleri olmakla birlikte öksüz yetim durumunda kalan çocuklar, ölüm sonucu anne veya babalarını kaybeden çocuklar... Bu farklı durumlar, öksüz ve yetimlerin hem hukuksal hem sosyal konumlarına farklı kategoriler getiriyor. Hem toplumun bu çocukları algılayışı, hem çocukların kendilerini tanımlayışı farklı oluyor.
Savaş Çocukları - Öksüzler ve Yetimler kitabı, bize emanet kalan çocukların tarihini anlatıyor, öksüzlük ve yetimliği kültürümüzün nasıl algıladığını gösteriyor, Kazım Karabekir ve Celal Bayar arşivlerinin ilk defa yayınlanan fotoğraflarıyla bir sosyal tarih belgesi sunuyor.
Stok Kodu
9789759770815
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
467
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat