Arap-islam Kültüründe Yenilikçi Yaklaşımlar

%20
Arap-islam Kültüründe Yenilikçi Yaklaşımlar,Emin El-Huli
Arap-islam Kültüründe Yenilikçi Yaklaşımlar Gelenekle yenilik, idealle gerçek ancak taraflardan her birine uygun roller biçen hassas bir metod çerçevesinde uyumlu olabilir. Bu açıdan Huli'nin bilimsel hayatı, bütünüyle halkaları iç içe geçmiş bir metod zincirinden ibarettir. Bu, özgün bir başlangıçtı; hele edebiyat incelemesinde, izlenecek metod konusunda en isabetli başlangıç durumundaydı.

Huli'nin mantalitesindeki yenilik-gelenek birlikteliği, gerçek-ideal birlikteliği gibi, bir iolmadan öbüründen söz edilemeyen uyumlu bir bütündür. Çağlar boyu insan aklının bıraktığı mirasa duyduğu saygı, bizzat insan aklına duyduğu saygıdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Huli'yi hem gelenekçi hem de yenilikçi olarak nitelemek mümkündür.

Bugünkü araştırmaların kıvanç duyduğu bazı kavramları kökleştiren ulaşmak için hala sabırla çalışıp didinmeye ihtiyaç duyulan ufuklara işaret eden elinizdeki kitap akademik edebi araştırmaların kilometre taşlarından biridir. Arap-islam Kültüründe Yenilikçi Yaklaşımlar, Kitabiyat Yayınları, Emrullah İşler, Mehmet Hakkı Suçin, 3001619100029, Emin El-Huli
Stok Kodu
3001619100029
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
295
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006
Çeviren
Emrullah İşler, Mehmet Hakkı Suçin
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat