Siberuzayda Macera Dolu Bir YolculukMacera Dolu Yolculuk

%20
Siberuzayda,Jos De Mul
“Bu kitap bir büyüden doğmuştur. Siberuzayda neredeyse on yıl süren bir yolculuğun kayda geçirilmesidir. Yolculuğumun başlangıcı, 1990'ların başında Dünyayı Saran Ağ'ın (www) ve sanal gerçekliğin ortaya çıkışına rast geldi...“ Jos de Mul, kitabına bu sözlerle başlıyor ve yeryüzünde her gün milyonlarca insanın “içinde“ dolaştığı İnternet'i bir filozofun derin bakışıyla ve tazeliğini hiç kaybetmeyen çocuksu bir merakla inceliyor, bizleri de kendisiyle birlikte tarihsonrası zamanın coğrafyasonrası bir gezgini olmaya davet ediyor...
İnsangillerin 5 milyon yıl önce ortaya çıkışı, insanın zaman ile uzay içindeki maceralı yolculuğunun başlangıcıydı. Elinizdeki kitap, bu büyüleyici yolculuğun yeni aşamasını, siberuzayın araştırılmasını ele alıyor. İnternet gibi küresel bilgisayar ağlarının geçen onyılda gelişmesiyle, yeni bir insani deneyim alanı açıldı. İnsanoğlu bu yeni alana daldıkça, günlük hayatın siberuzay tarafından sömürgeleştirilmesi gibi tersine bir süreç de başladı. Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk, siberuzayın keşfinin dünyamızı nasıl değiştirdiğini gösteriyor ve bunun biyolojik ve kültürel kimliğimizde yaratacağı sonuçları araştırıyor. Tarihsonrası zamanı ve coğrafyasonrasını zihnimizde nasıl canlandırabiliriz? İnsan ile bilgisayarın sürüp girmekte olan bütünleşmesi üstün bir Siborg'la mı sonuçlanacak, yoksa insanlık akılsız bir Homo zapiens olarak mı sona erecek? Yazar bu soruları coşkunun ve nostaljinin ötesinden, felsefi bir konumdan ele alıyor. Gelecek onyıllarda gündemin başına oturacak olan bir süreci nüanslarıyla ve derinlemesine analiz ediyor. De Mul'a göre dijital devrim kültürümüzü tepeden tırnağa değiştirecek, biyolojik evrime teknolojik evrim eşlik edecek ve sanat, politika, gibi alanlarıyla insanlık tümden değişime uğrayacak. Yazar, edebiyatın ve görsel sanatların bir süredir bu sürecin köklerini beslediğini de gösteriyor.
Jos de Mul Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi felsefi antropoloji kürsüsünde profesör. Yayınları arasında Romantic Desire in (Post)Modern Art and Philosophy (1999) ve The Tragedy of Finitude. Dilthey's Hermenutics of Life (2004) var. Cyberspace Odyssey'nin (Siberuzayda Macera Dolu Bir Yolculuk) Flamanca baskısı 2003'te yılın en iyi felsefi kitabı olarak Sokrates Ödülü'nü aldı.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756051894
Boyut
165-210
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-6
Çeviren
Ali Özdamar,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat