"Kalkınma Ekonomisi'nde son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu ders kitabı, bu ilerlemelerin bir bölümünü aktarabilmek amacıyla kaleme alındı. Ancak güncelliğinden ve konuları derinlemesine incelemeye gayret gösterildiğinden, kalkınma, büyüme, uluslararası ekonomi ve politik ekonomiyle ilgilenenlerin de okuyabilecekleri bir kaynak çalışmadır.
Kalkınma bir parasal zenginleşme değildir. Parasal zenginleşme bir sonuçtur. Zaten diğer şekilde olsa idi, petrol zengini bir ülke olan Suudi Arabistan'ı kalkınmış ülkeler grubuna sokardık. Bu ülkenin zenginliği, verimlilik esasına dayalı değildir. Doğal kaynakları bittikten sonra Suudi Arabistan'ın parasal zenginliği de bitecektir. Kişi başına gelir itibariyle Suudi Arabistan kalkınmış ülke statüsünde olabilir ancak diğer bazı önemli kriterleri koyduğumuzda Suudi Arabistan kalkınmamış ülke statüsündedir.
Bazı önemli kriterlerden kasıt nedir? Kurumsallaşma, kırsal gelişme, tasarruf oranı, sanayileşme, dengeli gelir dağılımı, çocuk işçiliğin önlenmesi...vs. Türkiye'miz ve kalkınmakta olan ülkeler bu kriteri ne kadar ilerleme sağlayabiliyorlar? İşte kitabimiz bu soruların cevaplarını arıyor. Bu soruların cevaplarını ararken birçok çözüm önerilerini de getiriyor.
Kitap hem teorik hem de ampirik olarak konuları işliyor. Her bölümde bir uygulama çalışması incelenmiştir. Yine her bölüm de Türkiye ayrı bir konu başlığı olarak konulması kitabın yabancı çeviri kitaplarından önemli bir farkıdır. Ayrıca dönem ödevi veya araştırma konularının önerilmesinden gaye öğrenciye ezber cevaplar yerine kendi taramasıyla bilgilere ulaşması içindir.
Stok Kodu
9789758868681
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat