Rüya Tabirleri AnsiklopedisiCiltli

%5
Rüya Tabirleri Ansiklopedisi,Ş. Göknar
Rüya Tabirleri Ansiklopedisi Ya Rabbi!..

Senin oratğın ve benzerin yoktur. Doğmamış, doğurmamışsın. Yaratan ve yarattıklarını yaşatan sensin. Senden geldik sana döneceğiz. Bütün âlemlerin yaratıcısı olan yüce Allah'ım verdiğin bütün ni'metlere hamd-ü senâlar olsun. Biz yaratmış olduğun kullarının kötü hareketlerini rahmeti ilâhinle sen düzelt. Çünki bizler çok aciziz fakat nefsimizin bizi yanlış yönlendirmesi sonucun da bütün bu hatalarımızı göremiyoruz. Bizleri doğru yola yönelt, sevdiğin salih kullarının arasına kat!..

Beni ve bütün ehl-i imân ve tevhid üzerine olan tüm insanları âhiret gününde af ve mağfiretinle cennet ve cemâline nâil eyle.

Âmin.

Ya Rabbi!..

Bizlere; "Size içinizden pek izzetli ve bütün ağırlıklarımızı üzerine alan, üzerimize titreyen, mü'minlere çok acıyan ve merhamet gösteren bir Peygamber gelmiştir" (Tevbe sûresi-Âyet:128) diyerek mevcûdiyetini müjdelemiş olduğun kâinatın serveri, Hatem-ül Enbiyâ, Resûl-ü Müctebâ, Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimize ve bütün ümmetine salât ve selâm olsun.

Sevgili okurlarımız ben nâcizane olarak sizlere elinizde bulunan kitabı, güvenirliğine inandığım çeşitli ilmî eserleri araştırarak hazırlamaya çalıştım. Hatalarım olabilir. Çünkü hiçbir kul hatasız olmaz.

Yalnız rüya tâbirnâmesini derlerken, daha ziyâde İslâmi Rüya tâbircilerinin, mutasavvıflarının görüşlerine önem vererek tâbirnâmeyi o şekilde hazırlamaya gayret gösterdim. İnşaAllah faydalı olurum. Ayrıca her türlü eleştirilerinizi açık yüreklilikle siz okurlarımdan sevgi ve saygılarımla bekliyorum. Zirâ tüm insanlar edilmiş olan tenkitlerin belirlediği ortamda doğruyu ve güzeli bularak hareketlerine ve düşüncelerine yeni ufuklar doğrultusunda yön verecektir.

Kitabımızın ilk bölümü

Uyku Nedir?..

Uykuya yatarken okunacak duâlar.

İslâm düşünürleri ve diğer bilimcilere göre rüyanın tarifi...

Rüya çeşitleri nelerdir?..

Rahmâni Rüya
Şeytâni Rüya
Rüyaların yorumlanması ve ünlü rüya tabircileri

İstihare nedir ve namazı nasıl kılınır, duâları nelerdir?..

Rüya ile ilgili olan Âyet-i Kerîmeler, Hadîs-i Şerîfler.

Kitabımızın ikinci bölümü

Rüyada görülen şekillerin, hal ve hareketlerin alfabetik sırayla yorumlanmaları. Gördüğü rüyanın sahih ve doğru olmasını istiyen her müslüman özünde, sözünde doğru, kötü ahlâkı terk etmiş güzel ahlâka sahip olmalıdır diyebiliriz.

Ayrıca kişinin uykuya yatmadan abdestli olması ve sağ yönüne yatarak, kıbleye karşı yüzünü dönerek, uyuması da yüce İslâm dinine göre de müstehabdır. Kitabımızdan faydalanarak rüyasının yorumunu yapmak istiyen bir kimse; ilk önce rüyasının tamamını hatırlamalı. Ardından görmüş olduğu rüyanın cinsini belirlemelidir.

Bu belirlemeyi kitabımızın rüya çeşitleri bölümüne bakarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Ardından rüyada görmüş olduğunuz renklere, şekillere, insanların yüzlerine, asık yüzlü mü?.. sevinçli mi?.. hal ve hareketleri nelerdir?.. gibi bütün verilere önem vererek ilgili bölümleri (kitabın alfabetik fihristine bakarak orada yazılı olanları) okuyunuz ve rüyada bütün görülen şeylerin manâlarına teker teker baktıktan sonra aralarında bağlantı kurunuz.

Yalnız şu hususu önemle belirtmek isterim ki; görülen rüya ertesi günü veya kısa zaman içerisinde hemen zuhur etmeyebilir. Seneler sonra vuku bulacak şeyleri gösteren rüyalar da vardır.

Mesela:

Hz. Yusûf (a.s)'ın rüyası, rüyayı gördükten tam yirmi yıl sonra vuku bulmuştur.

Allâhü Teâlâ'nın (c.c) bize emretmiş olduğu doğru yoldan saptıracak olan tüm kötü davranışlardan uzak kalmak ve Allâhü Teâlâ'yı (c.c) tam anlamıyla tanımak, iman etmek ve rızâsını kazanmış kullardan olmak dileğini Cenâb-ı Hakk'tan (c.c.) niyâz ederek sözlerime son veririm. Ayrıca hazırlamış olduğum bu tâbirnâmenin tüm müslüman kardeşlerime faydalı olmasını Rabbil Âleminden niyaz eder ve siz okurlarıma derin saygılar sunarım.

Şükran GÖKNAR Rüya Tabirleri Ansiklopedisi, Ciltli, Ş Göknar, 3000879100359, Kitsan Yayınevi
Stok Kodu
3000879100359
Boyut
170-240
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat