Türk İslam Sofrası 2.Hm ÖNSÖZ

Türk milleti binlerce yılı aşan tarihten gelen kültürü içerisinde sayısız devletler ve ayrıca üç kıtayı kaplıyan muhteşem bir imparatorluk kurmuştur. Türk ulusunun milli kültürü de aynen kurduğu imparatorluklar kadar güçlü ve köklü olmuştur.

Türk ulusu tarih içinde çok çeşitli kültürler ile ilişki kurmuş, etkilenmiş, etkilemiş ama çok zengin bir milli kültür meydana getirmiştir.

Bu çok zengin kültürün bir kolu da incelik, zerafet, nefaset veren Türk mutfağıdır.

Bugün dünyada artık Çin-Fransız mutfağından sonra Türk mutfağının önemi anlaşılmaya başlanmıştır. Fakat maalesef bazı kurumlar dışında bu konuya eğitim kurumlarımız da ve aile çevremizde yeterince önem verilmemektedir.

Nasıl kırk yıl evvelki aşevimize bugün İngiliz özentisi olarak Restaurant diyebiliyorsak canım çorbamızın yerine de Calve hazır çorba koyabilmekteyiz. Ne acıdır ki, damak tadımızı, sofra adabımızı bırakıp milli ananelerimizi islâmi görgümüzü terk edip; başka devletlerin özentisi olarak yaşantımızı şekillendirip bir yerlere varabileceğimizi, ileri çağdaş olabileceğimizi sanıyoruz.

İşte ben bir nebzede bu gerçeği gördüğümden, sıkıntı duyduğumdan asil ve yüce atalarımdan özür dilemek için o görgüsü yüksek; erkeğine her konuda en yakın yardımcı olan faziletli namuslu Türk kadınına milli mutfağını tanıtmak için böyle bir çalışmaya girdim.

Unutulmaya yüz tutmuş tarih yaprakları içinde kalmış ve sadece kendi yörelerinde bilinen yemeklerin reçetelerini ve yapılışlarını kitabıma koymaya çalıştım.

İnşaAllah faydalı olabilirim. Ayrıca müslüman bir kadının çocuklarına öğreteceği yemek pişirmek ve sofra, mutfak adabı ile ilgili olan âyet-i kerîmeleri, hadîs-i şerîfleri ve yemek dualarını da araştırıp bularak kitabıma koydum. İnşaAllah beğenilir ve faydalı olur.

Kitabımın tüm okurlara yararlı olmasını dilerim. Türk İslam Sofrası 2Hm, Ciltli, Ş Göknar, 3000879100339, Kitsan Yayınevi
Stok Kodu
3000879100339
Basım Yeri
İstanbul
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat