Modernleşme Sürecinde Türk Köy Ailesi AraştırmalarıKöy Ailesi ve Aile İçi İlişkilerin Değişmesi

%20
Modernleşme Sürecinde Türk Köy Ailesi Araştırmaları,Said Doğan
Modernleşme Sürecinde Türk Köy Ailesi Araştırmaları Bu araştırma (2000) Pınaryayla Köyünde (Adıyaman), Fındık Köyünde (Malatya) ve Kurşunlu Köyünde (Antalya) yapılmıştır. Çalışmada her köyden 100 aile reisi olmak üzere toplam 300 aile reisiyle görüşülmüştür.
Araştırmada aile reislerinin kimlik bilgileri ve olgusal durumları, sosyal, ekonomik ve kültürel durumları tesbit edilmiştir. Bundan sonra çeşitli faktörlerin aile reisleri üzerindeki etkileri ve aile reislerinin tutum ve davranışları ve düşüncelerinin ne ölçüde değiştiği aranmıştır.
Elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda aile reislerinin ekonomik, sosyal ve kültürel durumlarında önemli değişiklikler oluduğu görülmüştür.
Ayrıca çeşitli konular üzerinde aile reislerinin görüşleri ve davranışları araştırılmıştır. Genellikle giderek esnekleşen tutum ve davranışlarının yanında bazı konularda daha tutucu ve geleneksel davranışların ağır bastığı kaydedilmiştir. Modernleşme Sürecinde Türk Köy Ailesi Araştırmaları, Köy Ailesi ve Aile İçi İlişkilerin Değişmesi, Kızılelma Yayıncılık, 9789758334339, Said Doğan
Stok Kodu
9789758334339
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
107
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat