Açık Bir Yürek Şefkat, diğer varlıkların çektikleri acı nedeniyle onlara karşı duyulan sempati ve bu varlıkları çektikleri acıdan kurtarma arzusu, tüm ruhsal geleneklerin temel arayışı olmuştur. Peki ama bir insan gerçekten nasıl olur da sevgi ve şefkat dolu bir insan adönüşebilir? Benliksiz bir kâlbin sevecen bir kâlbe dönüşmesini sağlayan mekanizma nedir?
Kutsal Dalai Lama, Açık Bir Kâlp adlı bu eserinde bir dizi çalışma ve bilgelik dolu içgörü aracılığıyla bize bu dönüşümün yöntemini gösteriyor. Bu yöntemler hangi inançtan ya da hangi dinden geliyor olursanız olun zihninizin değişmesini ve kâlbinizin açılmasını sağlamaktadırlar. Bu kâlp açıklığı ise Kutsal Dalai Lama'nın bakışıyla insanın çağlar boyu aradığı cesaret ve mutluluğun anahtarlarıdır.
Kutsal Dalai Lama, TENZIN GYATSO, iki yaşında onüçüncü Dalai Lama'nın reenkarnasyonu olarak kabul edildi ve Tibet'in başkenti Lhasa'ya getirildi. Burada iki yol süren sınavların ve eğitimin ardından ondördüncü Dalai Lama olarak onurlandırıldı. 1959 yılında, Çin'in Tibet'i işgalinin ardından Hindistan'da sürgüne zorlandı. Sürgündeki Tibet ulusunun lideri olarak, yorulmak bilmez bir çabayla ve tümüyle şiddet karşıtı bir tavırla Tibet'in bağımsızlığı için çalıştı. Şiddet karşıtı çabalarının bir sonucu olarak 1989 yılında dünyanın en önemli ruhsal liderleri arasında kabul edildi ve Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Daha önceden yayınevimiz tarafından da yayınlanan Mutluluk Sanatı ve Yeni Binylıyın değerleri adlı kitapları hem ülkemizde hem de yurtdışında bestseller olmuştur. Açık Bir Yürek, Dalai Lama, 9789756388051, Klan Yayıncılık
Stok Kodu
9789756388051
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat