Marksizmi Savunmak ve Geliştirmek Birinci KitapMarksizmin Marksist Eleştirisi

Marksizmin Marksist Eleştirisi,Demir Küçükaydın
MARKSİZMİN MARKSİST ELEŞTİRİSİ,
Marksizmin özeleştirisinden ve kendini geliştirmesinden başka bir anlama gelmez. Marksizm, Tarihsel Maddeciliğin yani Diyalektik Sosyolojinin kısa adı olduğuna göre, Marksizmin özeleştirisi, aslında Diyalektik Sosyolojinin kendi gelişiminden başka bir şey değildir. Ve tıpkı Fizik veya Biyolojinin gelişimi gibi, bir binayı yıkıp yenisini kurmaz, eski kavramları daha geniş bir perspektiften yeniden tanımlar.
Ama bu gelişimin gerçekleşebilmesi için Marksizmin kendisi tahriflerden arınmış, bayağılaşmamış bir Marksizm olmalıdır.
Marksizmi geliştirmek, aynı zamanda onu, içinden çıktığı aydınlanmanın kalıntılarından arındırmak, bir bakıma, Marksizmi özellikle Markizmin kurucularında yankısına bulan aydınlanma kalıntılarına karşı da savunmaktır.
Dolayısıyla Marksizmi tahrifatlara karşı savunmadan ve Marksizm öncesinin kalıntılarından arındırmadan geliştirmek; geliştirmeden de savunmak mümkün olamaz. Bu nedenle birinci cildi elinizde bulunan üç ciltlik kitabın adı:
MARKSİZMİ SAVUNMAK VE GELİŞTİRMEKtir.
Demir Küçükaydın, on yıl hapis ve çeyrek yüzyıllık sürgünlüğün sağladığı elverişli koşullara; bütün bu dönemin dünyayı sarsan yaşanmış politik tecrübelerine ve otantik Marksizmi belli alanlarda derinleştirip geliştirmiş geleneklere (Hikmet Kıvılcımlı, Batı Marksizmi ve Troçkist geleneğin katkıları) dayanarak bir başlangıç yapıyor.
Savunma, arındırma ve geliştirme, aynı zamanda tarihin ve çağımızın en can alıcı sorunları olan Din ve Ulus kavram ve teorileri alanında gerçekleşiyor. Ulus ve Din teorisi aynı zamanda bir Marksist üstyapılar teorisini şekillendiriyor.
Böylece en soyut ve karmaşık gibi görünen metodolojik, teorik sorunlar ile insanlığın karşısında bulunduğu en can alıcı politik, programatik ve stratejik sorunlar arasındaki kopukluk aşılıyor ve Praksis, yani teorik pratik, yeniden kuruluyor.
Bu nedenle, elinizdeki kitap teorik ve metodolojik olduğu ölçüde sosyalist hareketin programatik, stratejik ve örgütsel sorunlarına somut cevaplar ve önerilerdir.
Stok Kodu
9786056041402
Boyut
150-230
Sayfa Sayısı
482
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat