Erzurumlu Aşık Edip ÖnalHayatı, Sanatı ve Şiirleri

%30
Erzurumlu Aşık Edip Önal,Sinan Gönen
Halkın dertlerini, sıkıntılarını dile getirmeyi daima kendilerine şiar edinen aşıklarımız, Bizim görmeyen gözümüz, duymayan kulağımız ve söylemeyen dilimizdir.
Yüzyıllar boyu aşıklar yetiştiren bu millet, ne yazık ki aşıklarının değerini hiçbir zaman yeterince bilememiş, onlara hak ettikleri değeri layıkıyla verememiştir. Ama onlar, yine de yüzyıllar boyu ürünler ortaya koyarak bütün güçleriyle aşık edebiyatını oluşturmuşlar ve bu edebiyatın günümüze gelişine halka olmuşlardır.
Son yüzyıla geldiğimizde özellikle ülkemizde aşıklık geleneği, temsilcilerinin üstün gayretleriyle sürdürülmeye çalışılmaktadır. Ülkemizin başta Doğu Anadolu ve Çukurova'da yer alan illeri olmak üzere bir çok yöresine aşıklarımız serpiştirilmiş durumdadır.
Aşık edebiyatının yaşayan temsilcilerinden biri de bu çalışmada ele alınan Aşık Edip Önal'dır. Kendi ifadesiyle 2800 civarında şiir külliyatına sahip aşığımızın örnek şiirlerinin, ayrıntılı bir çalışmada ele alınmasının uygun olacağını düşünerek bu çalışmayı hazırlamaya başladık. Her ne kadar şiirlerin, özellikle ayak seslerinde ve kafiye örgüsündeki bozukluklar olsa da yaklaşık 50 yılda meydana getirilen orta ve büyük boyutlu şiirle dolu 33 defter elbette bizim için önemli olan taraf olmuştur.
Böyle bir külliyatın defterlerde kalmaması için hazırlanan bu çalışmada aşığımız ve şiirleri etraflıca tanıtılmaya çalışılmıştır.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789756527412
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
273
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2009-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat