80 kuşağının şairlerinden Gülseli İnalın toplam dört ciltten oluşan Toplu Şiirlerinin ilk iki cildi Komşu Yayınlarının Yasakmeyve dizisinden yayımlandı.

Hikmet Temel Akarsunun saptadığı gibi şiirde Yeni Karanın son temsilcisi olan Gülseli İnalın yarım asırlık şiir birikimi, Toplu Şiirlerin ilk iki cildinde Burhan Uygurun desenleriyle birlikte okuyucuyla buluşuyor. Gülseli İnal, Ece Ayhanın tabiriyle Karaşın, Cemal Süreyanın betimiyle Benzersiz güzel, İlhan Berkin tanımıyla Dilde başla-dur kullanmayan bir şair.

Kozmik, underground, senfonik şiirleriyle Gülseli İnal; Türkçeye farklı boyutlar kazandıran, şiirsel metinleri yaşamın üst boyutlarına taşıyan öncü karakteriyle kendine ait şiir tarzını yaratmış, Haydar Ergülenin deyimiyle bir dil ustasıdır. Gelecekte dilin şiir dili olacağına inanan şair için, toplumlar ancak şiirin baştacı edilmesiyle uygarlaşabilir.

Şairin şiirlerinde yıkıcı, güzelleştiren, onaran, yeniyi talep eden, eskiyi iyileştiren ışık dizeleri hâkimdir. Öte yandan şair, mitolojileri yaratan dünyaların peşinde olmuştur her zaman. Bu aynı zamanda, bireyin evrensel yaşam paradokslarını çözebilme yollarını gösteren ve harmonik bir dünyayı öneren gücü de içermektedir.





Ben onun imgeyi imge olarak sevdiğini, anlam iletmek için kullanmadığını düşünürüm. Onun şiirlerindeki imge bolluğu içinde ise, güzeli çirkini ayırmak pek o kadar kolay değildir.



Gülseli İnal; sezgiler dünyasında şiir dilinin olgunluğunda, apayrı bir ince duyarlılıkta gezinen ve bizleri gezdiren yeni bir kişiliğin eşiğine varmış bir şairdir.

l





Bir çok usta şairimizin yaklaşamadığı çapta Çocukluğum şiiri için şunu keyifle söylüyorum: Bir deha ürünü... Açın kapağı ve sayfaların rüzgârından sonra korkmadan bırakın kendinizi okyanusun bağrına, güvenin dibe yaklaşırken hayata kavuşacağınıza.

Tarık Günersel
Stok Kodu
9789756198698
Boyut
130-190
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-5
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat