Amerikan Edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Edgar Allan Poe (1809-1849) 40 yıllık hayatına, şiir ve en çok da hikâye alanında unutulmaz eserler sığdırmıştır.
Modern hikâyenin kurucusu sayılan ve günümüzdeki haline kavuşmasında öncü olmuş isimlerden biri olan E.A. Poe nun bu alandaki başarısı, sıklıkla kullandığı ölüm temasını mistik ve metafizik bir kaygıyla ele almasındadır.
Dünyaya kendine özgü bir felsefi bakış açısıyla, genelde Batılı, özelde de Amerikalı yazarlardan çok farklı bir yaklaşımı vardır. Seçtiği Gotik tarzı üslupla, aşk ve ölüm ilişkilerini aktarırken, salgın hastalıklar, deliler, cinnet geçirenler, akla gelmeyecek intikam planları ve ölüme dair birçok korkunç ayrıntıları gözümüzde canlandırır; unutulmaz sahneler anlatır.
Amerika ya edebiyatı öğreten şair ve yazar olarak tanınan E.A. Poe, kendi ifadesiyle hikâyelerini, "Hayalleri, var olan tek gerçeklik sayanlar" için yazmıştır. Bu kitapta toplanan seçme hikâyeleri, onun zengin muhayyilesinin ürünü olan fantezilerle örülmüş şaşırtıcı kurguya sahip metinlerdir.
Stok Kodu
9789756420195
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
175
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
Emre Miyasoğlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat