"Yalnızlık Rüyası" adlı romanıyla Beyan Yayınları 2002 İlk Romanlar Yarışması nda ikinci olan Emre Miyasoğlu nun Olmaz Hayal isimli ilk hikâye kitabı, kendine özgü bir dili ve ilgi çekici karakterleriyle dikkat çekiyor, şaşırtıcı psikolojik durumları başarıyla aktarıyor.
"Olmaz Hayal" konuları itibariyle birbirlerinden çok farklı olaylara farklı bakış açılarını yansıtıyor. Bu hikâyelerdeki insanlar ve olaylar, kültürel ve estetik kaygıları öne alan bir sanatçı tavrıyla anlatılıyor. Farklı insan ve toplum kesitlerini ortaya koyan bu hikâyelerin zengin bir sanat dünyasını, işlek bir dil ve etkili bir anlatımla ortaya koyduğunu görüyoruz.
Dergilerde yayınlanan hikâyeleriyle dikkati çeken yazarın Olmaz Hayal adlı hikâyesi hakkında, basınımızın duayenlerinden Osman Akkuşak şunları yazmıştı:
"... Emre Miyasoğlu nun hikâye mi desem, tahayyülât mı desem, artistik bir düzyazı mı desem, tarif etmekte zorlandığım bir yazısını gördüm... Bir çırpıda okudum. Sanki ben 19-20 yaşımdayım da, o olanları, söylenenleri ben hayal ediyorum, hissine kapıldım... O ne tabiîliktir... O ne ustalıktır!.. (...)
"Bu genç adamın zihninde aydınlık var... Kalbinde de hassâsiyet ve incelik var!.. Arı duru sade bir dille hikâyeler yazarsa; hayatı tanıdıkça, onun güzelliklerini, acılarını, sertliklerini, cilvelerini gördükçe; gördüklerini, duyduklarını keskin, lirik, içli bir dille yazıya dökerse; hiç şaşırmayacağım!.." (14.07.2003, Yeni Şafak).
Osman Akkuşak ile pek çok sanat ve edebiyat adamını haklı çıkaran Emre Miyasoğlu nun hikâyeleri okunduğunda, konularına uygun bir dil ve duyarlı bir üslûbu olduğu, humor ve ironiyi başarıyla kullandığı açıkça görülüyor.
Hikâye ve denemeleriyle çevirileri, tiyatro ve kitap eleştirileri bir çok dergi ve gazetede yayınlanan genç yazarlarımızdan Emre Miyasoğlu nun Olmaz Hayal isimli ilk hikâye kitabını zevkle sunuyoruz.
Stok Kodu
9789756420065
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
126
Basım Tarihi
2003-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat