Bu önemli kitapta, tanınmış uluslararası ticaret ve yatırım politika uzmanı Antonia Juhasz, demokratik bir dünya liderinden ziyade, acımasız bir imparatorluğa yakışan radikal bir şirket küreselleşme ajandasını gözler önüne seriyor. Bu ajanda, Bush hükümetinin önde gelen üyeleri ve müttefiklerince yarım asra yayılan bir süreçte hazırlandı ve en saldırgan uygulamaları, George W. Bush hükümeti döneminde gözlemledi. Bush'un Ajandası'nın taraftarları, ajandanın bu hükümetten daha uzun ömürlü olmasını umuyor.
Juhasz, büyük Amerikan şirketlerinin bu ajandanın oluşumundaki geçmişini ve oynadıkları kilit rolleri ve Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü politikalarının kökenlerini açıklıyor. Ardından, Irak Savaşı'nı ajandanın bugüne dek görülen en zalimce uygulaması olarak inceleyen Juhasz, hükümetin şirket küreselleşmesini bir savaş silahı gibi kullanarak Irak'ın ekonomisini nasıl temelden değiştirdiğini, şirket müttefiklerine haksız avantajlar sağlayacak şekilde nasıl biçimlendirdiğini ve hedefini bütün Orta Doğu'ya yaydığını anlatıyor.
Juhasz, Birleşik Devletler'in küresel terörizmle mücadele görüntüsü altında ve demokrasiyi sözde “serbest ticaret“ anlaşmalarıyla tehlikeli aldatmacalara yöneldiğini, gerçekte tüm dünyanın en büyük nüfusunu hiçe sayarak sadece birkaç seçilmiş hanedanlık için dünyanın en büyük şirketlerinin muazzam bir zenginliğe ulaşmasını mümkün kıldığını açıklayarak, sonucun dünya çapında kargaşa, aşırı yoksulluk, artan şiddet ve terörizm olduğunu vurguluyor.
Detaylıca araştırılmış ve akıcı bir dille kaleme alınmış bir çalışma olan Bush'un Ajandası, Bush hükümetinin ve şirket müttefiklerinin modern dünyayı sürüklediği yön ve bu konuda yapabilceklerimiz hakkında sert gerçekleri gözler önüne seren güçlü ve bilgilendirici bir analiz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799944983135
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
384
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-09
Çeviren
Selim Yeniçeri,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat