“Batı dünyasını meşgul eden İslam'a yönelik düşmanca karikatürlere verilebilecek en güzel cevap... Çekici, kışkırtıcı ve doyurucu.“
New York Times Book Review
1500 yıllık tarihiyle dünyanın en büyük dinlerinden biri olan İslam, aynı zamanda bugüne kadar en fazla yanlış anlaşılmış dindir. Batı dünyası son birkaç yüzyıldır tam bir düşünce devrimi yaşamış olmasına rağmen, İslam dinine karşı önyargıları ortaçağa kadar uzanmaktadır.
Batı'nın aşırılık dini olarak gördüğü İslam hızla yayılıyor ve giderek daha fazla insan Müslüman oluyor. Türkiye'deki milliyetçilik mücadelesi veya Pakistan ya da Malezya'daki politik kargaşa, din çerçevesinde ele alındığında ayrı bir anlam kazanıyor. Karen Armstrong'un özlü kitabında İslamiyet'in doğuşu ve Hz. Muhammed hakkında bilgiler bulabileceğiniz gibi; İslam'ın nasıl kadınlara özgürlük tanıyan bir aydınlanma dini olduğunu, bilim ve sanat dallarının doğmasına nasıl zemin hazırladığını göreceksiniz.
Karen Armstrong'un kitabı askerler kadar bilginleri, sufileri ve şairleri büyüleyen inancı ifşa ederken klişeleri yıkan bir kitap. Üzerinde durduğu İslam yalnızca dünyanın en önemli ve esinlendirici dinlerinden biri değil, aynı zamanda birçok bilinen medeniyetin de temelini oluşturuyor.
“Önyarılara panzehir olmasının yanı sıra son derece kapsamlı ve faydalı bir başvuru kitabı...“
Financial Times
“Karen Armstrong, din üzerine çok sayıda kitap yazmış saygın ve popüler bir yazar... İslam tarihini böyle kısa bir kitapta sunarak yararlı ve çetin bir görevin altından da başarıyla kalkmış. Diğer birçok eser İslam taraftarlarının ya da düşmanlarının elinden çıktığı için Armstrong'un etraflı ve yansız çalışması hayli tatmin edici.“
Loas Angeles Times
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944983433
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
263
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Çeviren
Selim Yeniçeri,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat