Eski bir esrar, gizemli bir dil ve Londra'nın modern dünyasıyla çarpışan tuhaf bir Mısır tarikatının sırları...
Eski bir esrar, gizemli bir dil ve garip bir Mısır mezhebinin sırları, günümüz Londra'sında geçen bu usta işi baştan çıkarma, komplo ve aldatma romanında bir araya geliyor.
Walter Rothschild Londra'da yaşayan Amerikalı bir Mısır uygarlığı tarihçisidir ve British Museum tarafından, günümüze dek ulaşmayı başaran önemli ve aynı zamanda sırlarla dolu hiyeroglif yazım örneklerinden biri olan Paser Steli'nin gizemini çözmesi için görevlendirilmiştir. Binlerce yıl öncesine ait eski bir mezar taşı olan stelin sırları metinde ima edilen üçüncü yön tercümesi sebebiyle yüzyıllardır bilim adamlarını meşgul etmiştir:
Bu yazıyı üç kez okumak gerekir. Bu daha önce hiç görülmedi, tanrının zamanından bu yana hiç işitilmedi.
Paser Steli'nin üzerindeki yazı.
Bu gizeme kapılan Rothschild, kendini baştan çıkarmanın, soygunun ve kendilerini eski Mısır mistisizmine adamış bir mezhep tarafından organize edilen bir komplonun içinde bulur. Kimseye güvenemeyeceğinin ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığının farkına varmasıyla birlikte kendini, kariyerini ve işini kurtarmak için ele geçmez düşmanlarıyla savaşmak zorunda kalır.
Aydınlatıcı olduğu kadar eğlenceli bir eser olan Üçüncü Tercüme, gerçekle hayalin mükemmel bir karışımı. Hoş bir şekilde kurgulanan, kapsamlı bir araştırmaya dayanan, tamamen özgün, usta işi roman sizi modern Londra'nın hızlı caddelerinden kutsal antikalarla eski sırların kayıp dünyasına götürüyor.
“Son yirmi yıldı, gizemli zeka ve evrensel komploları, incelikle abalığı karanlık ve sanatsal bir biçimde harmanlayarak beni etkilemeyi başaran çok az yeni yazar oldu Richard Powers ve Üç Çiftçi romanı, David Foster Wallace'ın Süpürge adlı romanı, Donna Tart ve Gizli Tarih'i ve Jonathan Safran Foer. Bunları yarım düzineye tamamlayan ise Matt Bondurant ve sıradışı eseri Üçüncü Tercüme'dir.“
Ulusal Kitap Ödülü kazanan yazar, Bob Shacochis
“Üçüncü Tercüme eski bir mezar taşındaki yazıların karmaşık düğümlerine sahip ama Matt Bondurant bu gizemli yolu çok iyi biliyor ve bizi kapıdan içeri, hazinelerle dolu bir odaya sokuyor. Bu roman insana heyecan verici bir deneyim yaşatıyor ve yeni bir edebi kariyerin de zeminin hazırlıyor.“
Pulitzer Ödüllü yazar, Robert Olen Butler
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799944983104
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
423
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Onur Öztürk Erdün,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat