Mevlanadan Altın Öyküler Ey insan! Sen baştan başa bir mânâ denizisin.
Mesnevi, Mevlana'nın ilahi aşkının şahikasıdır; hakikatler ve irfan kitabıdır. Mevlana, Mesnevî-i Şerif'in birinci cildinin önsözüne şöyle başlar:
"Bu kitap, Mesnevi kitabıdır. Mesnevi, hakikate ulaşmak ve Allah'ın sırlarına âgâh olmak, akıl erdirmek isteyenler için bir yoldur."
Mevlana'nın her öyküsü insanı doğruya ve güzele götürecek öğütler üzerine kuruludur. Öykü kahramanları bazen veli, bazen hırsız, bazen ağaç, bazen rüzgar, bazen deve, bazen padişah, bazen de sufidir. Hepsi de artısı ve eksisiyle canlanırlar. Aslında kimlikleriyle değil, meziyet veya zaaflarıyla öykülenirler. Mevlana kişileri değil, egomuzu, korkularımızı, endişelerimizi dillendirir. Aslında konuşan kibirdir, kıskançlıktır, bencilliktir ya da hırstır. Öyküler çok eski zamanlarda geçse de, insan her devirde ve her yerde yine insandır. Erdeme giden yol ise, insanın kendini bilmesinden geçmektedir.
Sevgi rehberi Mevlana'nın evrensel öykülerini okurken hem edebi bir tat alacaksınız hem de insanın ve yaşamın değerlerini yeniden anımsayacaksınız. Mevlanadan Altın Öyküler, Kozmik Kitaplar, 9799758973179, Hakan Büyükdere, Ali Dündar
Stok Kodu
9799758973179
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat