Bu çalışma, Fen-Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Eğitim Fakültelerinin Türkçe Eğitimi Bölümlerinde okutulan Kazak Türkçesi içerikli derslerde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.
Çalışma, Kazak Türkçesi ile ilgili farklı metinleri (günlük konuşmalar, şiirler, Kazak halkının örf ve âdetlerini tanıtıcı metinler, gazete makalesi gibi) içermektedir. Bu metinlerin bir kısmı, kiril harfli olarak verilmiştir. Bunun yanında, öğrencilerin kendi kendilerine çalışıp bu lehçeyi öğrenmelerine yardımcı olmak üzere bazı metinler genel kabul gören (Latin esaslı) transkripsiyon tarzıyla transkribe edilmiş ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Türk lehçelerinin öğrenilip anlaşılmasında, o lehçenin gramer özellikleri çok önemlidir. Bu bakımdan çalışmamızın birinci bölümüne Kazak Türkçesinin ana hatlarını gösteren bir gramer konmuştur. Çalışmanın içindeki bazı metinlerde özellik arz eden kelimeler de yapıları bakımından tahlil edilmiştir. Bu tahliller dipnotlarda gösterilmiş, tahlil kelimeleri de metinde koyu renkle belli edilmiştir. Bu kelime tahlilleri, kanaatimizce öğrencilerin kafasına takılabilecek gramatikal sorunları halledebilecek ölçüde ve miktardadır.
Çalışmanın sonunda, metinler içinde geçen ve Kazak Türkçesinin anlaşılmasına, orta düzeyde de olsa öğrenilmesine yardımcı olabilecek kelimeleri kapsayan bir küçük sözlük eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9786055863104
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
255
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat