Düşüncelerin Serüvenleri

%25
Düşüncelerin Serüvenleri,Alfred North Whitehead

Liste Fiyatı : 16,00 TL
İndirimli Fiyat : 12,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 12 puan kazanacaksınız)
   12

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
- Medeniyetlerin inşasında düşüncelerin ve serüvenin rolleri nedir?
- Düşüncelerin serüvenlerini, neden ruh, bilim, tabiat, zihin ve sanat oluşturur?
- Medeniyetlerin yükselişi ve çöküş nedenleri nelerdir?
- “Parça“ ile “Bütün“ arasında, neden kopmaz ilişkiler vardır?
- Antik Yunan'dan günümüze Batı düşüncesinin temel sorunları nelerdir?
Whitehead, çağının ötesinde yaşayan bir düşünür olduğu için, yaşadığı zamanda hakkıyla takdir edilememiştir. Batı düşüncesinin yaşadığı krizin serüvenini, tarihçiler gibi sosyal bilimlerden değil, doğrudan felsefeden ve matematikten kalkarak anlamlandırmaya ve özetlemeye çalışmıştır.
Whitehead'in düşüncesinin temelini, medeniyet fikri oluşturur. Medeniyet fikri, bütün'ü ve dolayısıyla insanın varoluşsal hakikatini kavrama kaygısının bir ürünüdür. İnsanlığın, bütün'ü kavrayamadığı zaman, herşeyin parçalandığı bir izafilikler kaosuna sürükleneceğini farketmiştir. O yüzden Whitehead, tam da içinde yaşadığımız postmodern çağın sorunlarını önceden görebilmiş ve bu sorunların nasıl anlamlandırılıp aşılabilieceğine ilişkin köklü tespitlerde bulunmuş tastamam çağdaşımız olan imajinatif bir düşünürdür.
Külliyat Yayınları olarak, insanlığın temel düşüncesi ve varoluş sorunlarının anlaşılmasında ve anlamlandırılmasında önemli katkılar sunacak bir bir düşünürü, Türkiye'nin kültür ve düşünce hayatına kazandırmaktan kıvanç duyuyoruz.
Alfred North Whitehead çağımızın en büyük düşünürlerinden. Cambridge, Londra, Harvard ve Yale üniversitelerinde matematik felsefesi, geometri, cebir ve felsefe dersleri verdi. Russell'la birlikte Principia Mathematica'yı yazdı.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9786055976002
Boyut
150-205
Sayfa Sayısı
366
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-05
Çeviren
Yusuf Kaplan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat