Osmanlı Sanatı Türkiye’nin Ressamları / Ottoman Art the Painters of Turkey (Ciltli)Ottoman Art the Painters of Turkey

%21
Osmanlı Sanatı Türkiye'nin Ressamları,Adolphe Thalasso
19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın başlarında İstanbul ve Paris arasında gidip gelmeli bir hayat yaşamış olan Adolphe Thalasso, yaşamının sonuna kadar kendisini, doğum yeri olan İstanbul'a ait hissetmiştir. Nitekim edebi eserleri dışındaki bütün eserleri Osmanlı'da resim, müzik ve tiyatro konuları üzerinedir.

Osmanlı resim sanatı ve tiyatrosu üzerine yaptığı araştırmalar bugün bile konu ile ilgilenenler için temel kaynaklar olarak kabul edilmektedir. Ancak, Adolpe Thalasso'nun kayıp yaşam öyküsüne dair çok az şey biliyoruz. Ulaştığımız bilgi kırıntılarıyla, bir öykü oluşturmaya çalıştık...İki yıl önce Prof. Dr. Günsel Renda onuruna düzenlenen ''Gelenek, Kimlik, Birleşim, Kültürel Kesişmeler ve Sanat'' sempozyumunda sunduğumuz tebliğ metni günden güne pişerek, Thalasso üzerine biyografik bir makaleye dönüştü...
Adolpe Thalasso'nun hemen hepsini Fransızca olarak yazdığı kitapları arasında özellikle üç tanesi kayda değerdir: 1906 tarihli Les Premiers Salons de Peinture de Constantinople (İstanbul'un İlk Resim Salonları), 1908 tarihli Der i Seadet ou Stamboul: Porte du Bonheur (Dersaadet ya da Mutluluk Kapısı İstanbul) ve üzerinde baskı tarihi bulunmayan, ancak 1910-11'de yayımladığını tespit ettiğimiz L'Art Ottoman (Osmanlı Sanatı).
(Sunum Yazısından)
Stok Kodu
9789944370431
Boyut
255-295
Sayfa Sayısı
113
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Çeviren
Öykü Terzioğlu,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat