Millî Mücadele ile başlatılan ve de Kurtuluş Savaşı'nda büyük zaferi kazananlar yalnızca ordu mensubu erkek askerler ve bürokratlar değildir; bunu peşinen bilelim.
Her türdeki İşleri yapan kadınlı-erkekli farklı yerlerdeki grup taburları, şehirde kasabada ve dağlardaki gizli Örgüt mensupları ne yazık ki isimsiz kahramanlardı. Silah ve cephane kaçakçılarının ölüm pahasına milli kurtuluş hedefi için verdikleri mücadeleler; başlarında kaşkol gibi düşürmedikleri halatlarıyla hamallar, gümrükçüler, liman ve ırmaklardaki sandalcılar, motorcular, resmî görevli ve yandaşı denizciler, çıpacılar, havacılar, doktorlar, gönüllü kadınlar, kız hemşireler, hasta bakıcılar (üstelik din etkinliğinde “namahrem“ zorlamasına da aldırmaksızın), dikimevlerindeki durmaksızın çalışan kadın-erkek terziler, kadınlı-erkekli sargı bezi hazırlayıp cepheye yetiştirmede uykuyu unutanlar ve binlercesi, hazırlanan çelik bir zincirin koparıImayan, hiç bir zaman eksik bırakılmayacak halkaları değiller miydi?
“... Düşünmek ve söylemek kolay fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur. Düşünceye gem vurmak, zihne gem vurmak demektir; bu ise rüzgarı zapt etmekten de zordur.“
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786053920519
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
236
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat