Kaos İmparatorluğu ve TürkiyeAfganistan ve Irak´tan Sonra Sıra İran´da Mı'

%5
Kaos İmparatorluğu ve Türkiye,Fevzi Uslubaş
Paris Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Sorbonne Edebiyat Fakültesi SSCB bölümünden mezun olan yazar Brüksel Üniversite'nde Devlet Doktorasını ''Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı İşgali ve SSCB 'de İslam konusunda yapmıştır.
Sovyet ve Rus dış politikası ile ilgili kitap ve makaleleri bulunan yazar, bazı üniversite ve Harp Akademilerinde rus dış politikası Avrasya, Balkanlar, Ortadoğu hakkında ders ve konferansı vermektedir.
1978 yılında dış işleri bakanlığında çalışmaya başlayan yazar, Özellikle Bulgaristan, Suriye ve Pakistan'da görev yaparken, komünist bloğun dağılma süreci, Ortadoğu siyasi denkleminin oluşumu ve 11 Eylül sonrasında küresel terörle mücâdele kapsamında gerçekleştirilen Afganistan ve Irak müdahalelerini yerinde izlemek ve böylece küresel güç mücadelesinde Avrasya'nın ön plana çıkmasını gözlemek imkânı bulmuştur.
Bu çerçevede, yazar bu kitapta, ABD'nin İki Merkezin Kontrolü Stratejisi dahilinde, Afganistan ve Irak operasyonlarını mercek altına almakta ve bu müdahalelerin Türkiye'ye etkilerini ve bölgesel yansımalarını değerlendirmektedir.
Benzer şekilde, Irak krizinin yanı sıra, Ortadoğu denkleminin yeniden oluşumunda önem kazanarak, son zamanlarda bölge siyasi gündeminde ve hatta küresel ölçekte ön plana çıkmaya başlayan Iran nükleer dosyası ve bu ülkeye yönelik olası Amerikan müdahalesi de tüm siyasi ve askeri parametreler, dahilînde bu kitapta ele alınmaktadır.
Bu bağlamda, yazar, ABD'nin “müttefiklik“ kıskacına girdiği gözlenen Türkiye'nin, bilhassa Kuzey Irak, İran, Ermenistan ve Karadeniz bölgesinde “stratejik açmazlara“ sürüklenmekte olduğunu değerlendirmekte ve yeniden şekillenmekte olan yeni dünya düzeninde ülkemiz için ulusal çıkarlara uygun siyasi alternatif ve yeni jeopolitik seçenekler sunmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759179588
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
488
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat