İnsan başta kendisi olmak üzere diğer insanlarla, doğayla sesli, sessiz ve yazılı iletişim içindedir. Bilgilendirme, aydınlatma, etkileme, kanaat oluşturma için iletişim yöntemleri ve araçlar geliştirilmiştir. Olgunun geniş ve bilinmeyen kitleye (dinleyici, izleyici ve okura) İletilmesi, kitle iletişim araçları kitap ve gazete ile başlamıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte bu kez İletişim, radyo, televizyon, sinema, cep telefonu ve internet ile sürmüştür.
Kitle iletişim araçları ile düşünceler, fikirler ve haberler, çok kısa süre içinde kitlelere ulaştırılmaya başlanmıştır, insanlar; geniş ve yoğun enformasyon sağanağı altına girmiştir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar, kültürler, devletler, olaylar ve doğayla ilgili verileri görmeye, öğrenmeye ve anlamaya başlamıştır. Böylece uzaklar yakınlaşırken, yakın olanlar uzaklaşmıştır.
İnsan hakları, demokrasi gibi bireyi yakından ilgilendiren olgular, özellikle medya araçları ile İnsanlar arasında olan ve olması gereken yönleriyle ele alınabilmektedir. Medya; olması gerekene ulaşmada itici rolü üstlenmektedir. Medya'nın bu süreçteki yeri, rolü ve işlevi nedir, ne olmalıdır?
Medya'nın temel görevi; bireyi, toplumu, devleti ve insanlığı ilgilendiren olaylarda, bilgilendirmek, aydınlatmak, eğitmek, kamuoyu oluşturmak, toplumu siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri ve teknik gelişmelerden haberdar etmektir. Medya, kamuoyu oluşturmada en önemli araçtır, “Medya ne der?“ sorusunun her konuda ve her yerde sorulduğu bir gerçektir.
Yıkıcı, ayrtştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eylem; Medya'nın karşı olması gereken faaliyetlerdir. Medya etiği ve sorumluluğu, duyarlı mensuplarınca anlam kazanır.
İnsan Hakları ve Demokrasi bağlamında ele alındığında; Medya'nın önemi ve etkisi ile birlikte tarafsızlığının vazgeçilemez bir olgu olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir..
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786053920601
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
410
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat