Önce bir oldular; birlik oldular... Sonra, verilen görevi yapmak için karla kaplı arazilerde ayakta çarık, midede yufka ekmeği yürümeye başladılar. Önce 2000 m. rakımlı dağları aştılar; siste yollarını kaybettiler. Narman'ı atıp, Oltu'ya yürüdüler. 2850 Rus askerini esir alıp, takibe başladılar. Ardahan yolunda 22 km. kar altında, ayazda geri çekilen Rus güçlerini takip etliler. Oltu İlçesi kavşağında, Harapkale'de süngü savaşları yaptılar. Rus güçlerini mevzilerinden söküp geri aldılar. Sayıları azalmaya başladı. Sonra yine takip ettiler: emir geldi:
“Derhal Alahuekber Dağlarını aşıp, Sarıkamış'a gelin.“
16 km. daha karla kaplı yollarda, ayaz altında eksi 20 derece soğukta yürüdüler. Sonra 7 km. daha yürüyüp, 1300 m. rakımlı Aksar Boğazı'ndan, 1765 m. rakımlı Ormanlı köyüne vardılar. Köylüler sıcak yemek hazırlamıştı; yiyemediler. Allahuekber Dağları'nın kuzey yamacından zirvesine yürüyüp, güney yamacındaki 2200 m. rakımlı Beyköy ve Başköy'e varacaklardı.
Önce yola 88. Alay ile 89. Giresun Alayı'nın sağ kalan askerleri çıktı. Saat: 03.00'tü. 17 saat yürüdükten sonra öncüleri Beyköy'e vardı. Ama, bir kısmını “Mor Sarıkamış Kardeleni“ gibi, Allahuekber Dağlarında bırakarak. 12 saat sonra arkalarından 93. Ordu - Ünye Alayı yola çıktı. Gelenlerin, yürüyecek halleri
kalmamıştı.
Üç saat sonra yine emir geldi: “Selimköy'ü alacaksınız.“ 88. ve 89. Alay'ın kalan askerleri tekrar yola çıktılar. Karahamza köyünde geceleyip, sabahleyin Selim köyüne saldırıp, 250 esir aldılar. 93. Alay'ın yürüyüşü 15 saat sürdü. Sonra, 7 saat daha yürüyüp Başköy'den Yağbasan köyündeki Rus mevzilerine taarruz ettiler. Rusları geri atıp, ayaz altında dere yatağında gecelediler. Sonra sayılarının azalmasına aldırmadan, Sarıkamış'a girip süngü savaşları yaptılar. Bir başka Kahraman Alay daha vardı: 87. Alay, 27 Aıalık'ta Yukarı Sarıkamış Köyü'ne giren öncüleri, burada kuşatma altında üç gün direndiler.
Diğerleri de yürüdüler, aç kaldılar, bit ve tifüsle boğuşarak savaştılar, direndiler ve tükendiler. Kalanları ile yola devam ettiler.
Onların da buna benzer kahramanlık!arı vardı. Tek kurşun atmadan Şehit oldu diyenlere arz olunur. Onlar yüreğimizde yaşayan Mor Sarıkamış kardelenleridir. Asla bu kahramanları
unutmayacağız. Kar izleri örtmesin.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9786053920656
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
267
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat