İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar

%25
İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar,James Hollis
Neden İyi insanlar kötü şeyler yaparlar? Kişisel ve toplumsal tarihimiz neden sürekli kendimize ve başkalarına zarar vermek üzerine? İçimizden geçenle dış dünyaya gösterdiğimiz kimliğimiz neden farklıdır? Küçük yolsuzlukları yapan da soykırım gibi toplumsal bir katliamın “emir erleri“ de sıradan insanlardır. Peki sıradan insanı “kötü“ yapan nedir?
Jung'cu psikanalist yazar Dr. James Hollis, bu kitapta kişiliğimizin karanlık yönünü, Jung'un insanın başkalarına göstermediği gizli yanını tanımlamakta kullandığı Gölge kavramını inceliyor.
Hoflis, İnsan ruhunu psikolojik ve felsefi boyutta İncelerken, hiç de kolay yanıtlar, sihirli çözümler, basite İndirgenmiş güzel sözler vaat etmiyor, insana gerekli olanın pembe bir mutluluk tablosu değil, anlam arayışı olduğunu söylüyor. Gelişmek, daha bilinçli olmak mı İstiyoruz? O halde, görüntü hoşumuza gitmese de, kend yetersizliklerimiz İçin başkalarını suçlamaktansa, o karanlık aynaya bakmalıyız. Zira, bilinçdışında kalan ne varsa, hayatta karşımıza çıkıp duracaktır.
“Gölge denilen o 'boşluk'tan çıkan olumlu değerleri kazanabilmek mümkün. Tam yetişkin olabilmenin yolu ne istediğimizi bilmekten ve yapmaktan geçiyor. Ne istediğimizi bilmek için gerçekten çok ayıklama yapmalıyız. Gölgelerimizle yüzleşmek için cesarete ihtiyacımız var.“
Ancak Gölgemizi keşfedip onun bize hâkim olmasına izin vermeksizin, onu olduğu gibi kabul ettiğimizde ya o ya bu olmaktan çıkıp bütünlüğe ulaşmamız mümkündür.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752751095
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
219
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Çeviren
Gülşen Ülker,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat