Bu kitap, Eğitim ve Edebiyat fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine ders kitabı, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürenlere ve meraklılarına da kaynak kitap olarak, bilgiyi mesleki deneyimle, birikimi çağdaş eğitim öğretim ortamıyla bağdaştırarak hazırlanmıştır.

Kitapta halk bilimi, onun temel kavramları, tarihçesi ve kaynakları ele alınmış, derleme metot ve teknikleri ile zenginleştirilerek okuyucuya sunulmuştur. Kitapta bazı anahtar bilgiler verilerek temel kaynaklara yönelme yolları gösterilmeye çalışmıştır.

Giriş ve iki bölümden oluşan kitabın Giriş Bölümünde, folklorun (halkbiliminin)tanımı yapıldıktan sonra konusu, alanı ve amacı hakkında bilgi verilmiş; örf, âdet, gelenek, görenek, töre, anane, inanç; teamül gibi temel kavramlar üzerinde durulmuştur.

Birinci Bölümde folklorun (halkbiliminin) tarihçesi, dünyada ve Türkiye'deki folklor çalışmaları sıralanmış, halkbiliminina diğer bilim dalları ile karşılaştırması yapılmış, sözlü ve yazılı kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir.

İkinci Bölüm, derleme metot ve tekniklerine ayrılmıştır. Derleme metot ve teknikleri tanıtılmış, halkbiliminin alanı içine giren çeşitli konularla ilgili anket soruları düzenlenmiştir.
Stok Kodu
9789759114039
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
104
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat