Mehmed Akif İstiklal Marşımızın müellifi Mehmed Akif, son yüzyılın önemli edebi şahsiyetlerinden biri olmasının yanında, mütevazı ve mücadeleci yönüyle tanıtılıyor. Akif'in şair s≈oml;ylemiyle eylemini özdeşleştiren bir eser. En yakın dostlarından Mithat Cemal Kuntay'ın içten ve yalın anlatımıyla çizilen Mehmed Akif portresi, kimi zaman biyografik kimi zaman analitik bir eser izlenimi veriyor.

Bizde biyograflar kendilerini saklıya saklaya yazmayı meziyet zanneder. Halbuki biyografi bir hayatın üstüne düşmüş bir başka hayattır. Objektifliği hiç söz konusu değildir. Mithat Cemal kendini saklamadan Akif'i anlattığı için o kadar sıcak ve etkileyici. Her yıl düzenlenen Mehmet Akif'i anma günlerine rağmen bu kitabın bunca az okunmuş olmasını affedemiyorum. Herkesten evvel kendimi.
-Fatma K. Barbarosoğlu - Yeni Şafak

Bazı biyografiler, sadece konu aldıkları kişiyle değil, kaleme alanın kimliğiyle de öne çıkar. İşte "Üç İstanbul" adlı dev romanından tanıdığımız Mithat Cemal Kuntay'ın "Mehmed Akif" biyografisi bunlardan biri.
-Hürriyet


Mithat Cemal Kuntay (1885-1956):
Şair, yazar Mithat Cemal Kuntay İstanbul'da doğdu. Hukuk okudu. Adalet Bakanlığı'na bağlı çeşitli görevlerde çalıştı. Yurt ve ulus konularında coşkulu şiirleriyle tanındı. Üç İstanbul adlı romanı 1938 yılında yayımlandı. Ancak yıllar sonra 1970'lerde ilgi gördü ve yeniden basımı yapıldı. Bu arada dizi olarak TV'ye uyarlandı. Üç İstanbul Türk edebiyatının en önemli eserlerinden sayılmaktadır. Kuntay, oyun ve monografi çalışmalarıyla da Türk edebiyatına hizmetlerde bulundu. Faruk K. Timurtaş'ın basıma hazırladığı Türkün Şehnamesinden adlı kitabı şiirlerinden seçmelerle oluştu.

(Tanıtım bülteninden) Mehmed Akif, L-M Leyla ile Mecnun Yayıncılık, 9799756491507, Mithat Cemal Kuntay
Stok Kodu
9799756491507
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
474
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat