Bülent Tanör Armağanı

%10
Bülent Tanör Armağanı,Öget Öktem Tanör
28 Kasım 2002'de, Bülent'in aramızdan ayrılmasından hemen sonra, meslektaşları onun için bir Armağan çıkarma isteklerini dile getirdiler. Bu konuyu görüşmek için yaptığımız geniş katılımlı toplantılarda, çıkarılacak armağanın herkesin katkısına açık olması ilkesi benimsendi. Bu doğrultuda, bilimsel yazılar bölümü için, yalnızca Bülent'i yakından tanıyan meslektaşlarına değil, üniversitelerimizin başta Hukuk ve Siyasal Bilimler olmak üzere, Bülent'in çalışma alanı ile doğrudan ya da dolaylı ilgisi olan fakülte, bölüm ve merkezlerine duyurular yollandı. Bir yılı aşan bir bekleme süresinin sonunda, gelen yazılar incelendi ve 40 makale Armağan'a kondu. Bu makalelerin yazarları arasında, Bülent'in çok yakın meslektaşları bulunduğu gibi, Anadolu'daki değişik üniversitelerden hiç tanımadığı genç öğretim elemanları da bulunuyor. Sanırım, böyle bir derleme, akademik yaşamda her zaman gençleri teşvik eden Bülent'in de hoşuna giderdi.
Armağan'ın anılar kısmına da yoğun bir katılım oldu. Bu bölüm, 33 yazıyla, Bülent'in aile üyelerini, meslektaşlarını, dostlarını ve öğrencilerini buluşturuyor. Buradaki her bir yazıda, Bülent'in kişiliğinin farklı bir boyutu görülebilir. Bu Armağanda olduğu gibi, Bülent, yaşamında da çok değişik çevrelerden ve yaş gruplarından insanları bir sevgi çemberi içinde birleştirmişti.
Armağanın üçüncü bölümü fotoğraflardan oluşuyor. Bülent fotoğrafa pek düşkün değildi. O nedenle, yaşamındaki önemli anların çok azı fotoğrafla dile getirilebilir. Yine de, 18 yaşından son yılına kadar değişik tarihlerde çekilmiş 26 fotoğraf Bülent'in bazı yönlerini çok iyi yansıtıyor. Bu fotoğraflarda, Bülent'in gözlerindeki zeka parıltısını, dürüst ve onurlu bir bilim insanının duruşunu, cesaretini ve özgüvenini yansıtan bakışlarını, öğrencileriyle kurduğu içten dostluğu ve kedilere olan sevgisini görmek mümkün.
Prof. Dr. Öget Öktem Tanör

Kitaptan Konu Başlıkları:
I.BÖLÜM BİLİMSEL YAZILAR
Olgun AKBULUT,Müslüm AKINCI,Adalet ALADA,Ersel ALDABAK,Yılmaz ALİEFENDİOĞLU,Haluk ALKAN,Ahmet Hamdi AYDIN,Barış BAHÇECİ,Hamit Emrah BERİŞ,Fatmagül BERKTAY,Ali Rıza ÇOBAN,Ozan ERÖZDEN,Nihat FALAY,Mesut GÜLMEZ,İbrahim Ö.KABOĞLU,Gürsel KAPLAN,Hasan KARAKILIÇ,Nihat KAYAR,İnci KERESTECİOĞLU,Mustafa KOÇAK,İzzettin ÖNDER,M.Teyfik ÖZCAN,Berke ÖZENÇ,Şule ÖZSOY,Fazıl SAĞLAM,Rona SEROZAN,Abdullah SEZER,Ahmet SÖZEN,Necdet SUBAŞI,Semra ŞAHİN,Server TANİLİ,Turgut TARHANLI,H.Bahadır TÜRK,Sevgi UÇAR,Sevgi USTA,Hakkı UYAR,Oktay UYGUN,Sevtap YOKUŞ,Necmi YÜZBAŞIOĞLU,A.Emre ZEYBEKOĞLU
II.BÖLÜM ANILARLA BÜLENT TANÖR
Öget Ö. TANÖR,Haldun ERSİN,Sadun ERSİN,Sevin TANÖR,Fatmagül BERKTAY,M.Ali TANÖR,
MESLEKTAŞLARI,DOSTLARI,ÖĞRENCİLERİ
Olgun AKBULUT,Işık ASLAY,Akın ATALAY,Yeşim ATAMER,Esat AYHAN,Aysel ÇELİKEL,Hakkı DEVRİM,Adem DÖNMEZ,Vecdi ERBAY,Ozan ERÖZDEN,François GEORGEON,Gençay GÜRSOY,İbrahim KABOĞLU,Haldun KARACABEY,Bertil Emrah ODER,Onur ÖYMEN,Fazıl SAĞLAM,Yücel SAYMAN,Rona SEROZAN,Burhan ŞENATALAR,Turgut TARHANLI,Şirin TEKELİ,Erdoğan TEZİÇ,Zeynep TURHALLI,Levent TÜRKERİ,Oktay UYGUN
III.BÖLÜM FOTOGRAFLARLA BÜLENT TANÖR
Stok Kodu
9789758654611
Sayfa Sayısı
1020
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat